banner114

Türkkan: ''17 senenin hesabını vererek gideceksiniz bu iktidardan”

Meclis Genel Kurulu’nda Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi görüşmeleri hararetli tartışmalara sahne oldu.

Tartışmalar sırasında İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan da sık sık söz aldı.
 

Türkkan, İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’un iktidarı zamlar üzerinden eleştirmesine karşılık AK Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan’ın sarf ettiği sözlere tepki
gösterdi.

 

FAHRETTİN YOKUŞ: “Nasıl bir soygun düzeni kurdunuz da bu milleti böyle soyup soğana çeviriyorsunuz. Vallahi, rahmetli Deli Dumrul var ya, kalksa, dirilse gelse derki: Yahu, benim dönemimden, benden daha hızlı çıktı bu AK Parti'liler. Deli Dumrul'u da geçtiniz, helal olsun size, alkışlıyorum sizi.” Yokuş daha sonra bir şiir okudu. Şiirdeki sözler AK Partilileri kızdırdı: “Şimdi size bir şiir de okuyayım da güzelce uykularınız açılsın. Bir memur yazmış ‘Az yiyin beyler, az yiyin.’ diyor.”
 

CAHİT ÖZKAN: “Bunun hesabını vereceksin. Sana bu yaptığın konuşmaları asla bırakmayacağız.”
 

LÜTFÜ TÜRKKAN: “Konuşmacılarımızın ifadesinde yer alan iddiaları reddedebilirsiniz, kabul etmeyebilirsiniz, bunları farklı tablolarla sergileyebilirsiniz ama hiç kimse bu gruba parmak sallayarak ‘Hesap soracağım.’ diyemez. Bizler görülmemiş hesabı olmayan adamlarız. Arkamızda hiç hesap bırakmadan bu yaşımıza kadar geldik. Eğer sorulacak bir hesap varsa, biz de buradayız, buyurun, hesap sorun sorulacak ne hesap varsa. Bu mudur ifade? Meclise yakışan bir ifade midir bu? Neyin hesabını soracaksınız siz? Hesap sorulması gereken birileri varsa o da sizlersiniz. On yedi senenin hesabını vererek gideceksiniz bu iktidardan.” Tartışmalar devam ederken Türkkan tekrar söz aldı: “Sayın Başkan, ben tutanakları istedim, Sayın konuşmacı herkesin de bildiği bir şiiri okumuş. Bu şiiri sizlere izafe etmiş. Bakın, ben size bir şey söyleyeyim arkadaşlar, son üç satırında bir şey diyor: Zaman gelir ne taht ne taç kalır / İnsan bu, insana muhtaç kalır / Biri çok yiyince birileri aç kalır. Çok güzel bir şey söylemiş. O aç kalanlar intihar ediyor. Siz bununla yüzleşmekten imtina ediyorsunuz. Siz imtina ettikçe intihar edenler çoğalıyor ama gerçekte yüzleşmek maalesef size acı geliyor. Bu tehacümünüz, bu fevri tavrınızın kaynağı da buradan kaynaklı. Ben bu Mecliste kimin nasıl kavga ettiğini iyi biliyorum, çok iyi biliyorum. Ne yapacaksınız? Ne yapacaksınız onu söylüyorum? Dövecek misiniz? Adam burada, 250 kişisiniz, biz de 7 kişiyiz. Haydi buyurun arkadaşlar, bu kadar kolay bu iş, buyurun gelin.Bakın bir şey söyleyeceğim: Sonradan hesabını veremeyeceğiniz hiçbir eyleme tevessül etmeyiniz, mutlaka hesap sorarlar size. Her şeyin hesabını sorarlar, bunun da hesabını sorarlar.”
 

CAHİT ÖZKAN : “O koskoca konuşmada bula bula sadece bir dize bulabildiniz.”
 

LÜTFÜ TÜRKKAN: “Gerisini de okuyayım o zaman müsaade ederseniz.” Diğer kısımlarını okumaktan imtina ettiğimi söyledi, bir tane daha okuyacağım: "Yoksula da kalsın, az yiyin beyler. demiş size "Madem ki geçtiniz suyun başına, bari diyenin sesini duyun. demiş, daha ne desin size? Daha gerisini de okuyayım mı?Elhamdülillah deyip kalkın bu rızık sofrasından. demiş yani Yeter yediğiniz demiş, daha ne diyecek adam? Elhamdülillah deyip kalkın ya! Millete çökmüşsünüz.”

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 14:32
YORUM EKLE