banner114

TÜBİTAK’tan 2242 proje yarışması

Üniversite öğrencileri tarafından heyecanla beklenen Geleneksel TÜBİTAK BİDEB 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları başvuruları başlıyor.

TÜBİTAK’tan 2242 proje yarışması

Üniversite öğrencileri  arasında araştırma ve proje kültürünün yaygınlaştırılmasının amaçlandığı, Ülkemizin bilim temelli bilgi ve teknoloji üretimi ile Milli Teknoloji Hamlesine ve bunun için ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynaklarının gelişimi süreçlerine katkı sağlamak amacıyla tasarlanan bu programın hedefi, üniversitelerde öğrenim görmekte olan ön lisans ve lisans öğrencilerini, projeler yoluyla araştırma yapmaya teşvik etmek olarak açıklandı. 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları TÜBİTAK tarafından bu yıl sekizinci kez gerçekleştirilecek. Yarışma için başvurular 18 Şubat Salı günü başlayacak 16 Mart 2020’de sona erecek. Yarışma Akıllı şehirler ve Ulaşım, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Eğitim, Enerji ve Çevre, Gıda ve Tarım, Makine İmalatı ve Otomotiv, Sağlık, Savunma, Uzay ve Havacılık, Sosyal Yenilikçilik ve Girişimcilik olmak üzere dokuz ana alanda düzenlenecek. Yarışma finalleri 22-27 Eylül 2020 tarihinde yapılacak.

ÜÇ AŞAMALI DEĞERLENDİRME

Çevrimiçi olarak alınan başvurular, ilk olarak Bölge Koordinatörlükleri tarafından incelenecek, eksik veya hatalı belge ile yapılan başvurular yarışmadan elenecek. Birinci aşamayı geçen projeler, alanında uzman bilim insanları tarafından değerlendirilecek  ve başarılı bulunan projeler, Bölge Koordinatörlükleri tarafından bölge yarışmalarına davet edilecek. İkinci aşama değerlendirmesinde başarılı bulunan projeler Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul-Asya, İstanbul-Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde sergilenecek. Bölge yarışmalarında projeler, akademisyenlerden oluşan jüri tarafından mülakat yoluyla değerlendirilecek.

BÖLGE BİRİNCİSİ PROJELER FİNALDA YARIŞACAK

Mülakat sırasında proje sahibi öğrenciler sunum yapacaklar. Başarılı bulunan projelere Birincilik, İkincilik ve Üçüncülük ödülleri verilecek. Bölge Birincileri daha sonra Final Yarışmasına davet edilecek. Ödül alan öğrencilere para ödülü ve başarı belgesi, danışmanlara para ödülü verilecek. Bölge yarışmalarına davet edilen öğrencilerin yol ve konaklama giderleri TÜBİTAK tarafından karşılanacak. Yarışmaya başvuru, kategoriler ve ödüller ile ilgili ayrıntılı bilgi ve başvuru için https://tubitak.gov.tr/bideb/2242 adresinde belirtilmekte.

YORUM EKLE