banner114

Tasarım ve Prototip merkezi temel atıldı

Gebze Bölgesine önemli bir hizmet sunacak olan Tasarım Odaklı Prototip Geliştirme Merkezi’nin temel atma töreni yapıldı.

Tasarım ve Prototip merkezi temel atıldı

Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) Teknopark A.Ş.’de yer alacak ve Ar-Ge teknoloji tabanlı fikir/proje/buluş çalışmaların prototipleştirilmesine altyapı imkanı sunacak, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve KMC Group Tarafından desteklenen, Tasarım Odaklı Prototip Geliştirme Merkezi'nin temel atma töreni gerçekleştirildi. GTÜ Kampüsünde yapılan törene GTÜ Rektörü ve GTÜ Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, KMC Group Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Eren ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, GTÜ ve Teknopark yönetimi, KMC Group çalışanları, sanayiciler ve  akademisyenler katıldı.

BÖLGENİN ÖNEMLİ BİR İHTİYACINI KARŞILAYACAK

GTÜ Rektörü ve GTÜ Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan konuşmasında merkezin öğrencilerin, araştırmacıların ve akademisyenlerin yanında bölge sanayicileri için önemini belirtti. Aslan, “Pandemi sürecinde gördük ki öğrencilerimize özellikle teorik derslerini uzaktan eğitimle verebiliyoruz. Fakat öğrencilerimizin esas ihtiyaç duyduğu derslerinin uygulamalarını yapmak. Bunun için laboratuvarlarımız var, ama yeterli değil. Böyle bir çalışma ile  öğrencilerimizi gerçek hayattaki projelerle beraber yoğurmak, öğrendiklerinin uygulamalarını yapmak, onların  meslek hayatlarına hakikaten çok büyük gelişmelere yol açacak. Onları diğer üniversite mezunlarından daha çok aranan nitelikte olma imkan sağlayacağını düşünüyorum. Dolayısı ile burası prototip merkezi ama aynı zamanda bir eğitim merkezi olacaktır. Çevre organize sanayi bölgelerinin de bulunan  şirketlerinde prototip ve tasarım merkezine büyük ihtiyaçları vardır. İşte bu merkez bu ihtiyaca yönelik tasarım ve prototip geliştirilmesinde, hem öğretim üyelerimiz hem de öğrencilerimizin görev alması ile bölgeye büyük katkı sağlayacaktır. Bizim eğitim sistemimizde de  merkezin büyük faydalar sağlayacağına inanıyorum. Bu merkezin geliştirilmesinde emeğini, sevgisini esirgemeyen  KMC Group Yönetim Kurulu Başkanı  Ziya Eren Bey’e çok teşekkür ediyorum.  Aynı zamanda projenin gerçekleştirilmesinde Doğu Marmara Kalkınma Ajansına şükranlarımı sunuyorum ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. 

BÖLGE İÇİN BAŞARILI BİR PROJENİN TEMELİ ATILIYOR

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu ise konuşmasında “ 2019 yılı üretim alt yapılarının desteklenmesi amacı ile çıktığı mali destek programının başarılı projelerinden birinin temelleri bugün atılıyor. GTÜ bölgemizde proje bazlı en yoğun çalıştığımız en iyi üniversitelerden birisidir. Sayın rektörümü ve ekibini tebrik ediyorum. Tasarım Odaklı Prototip Geliştirme Merkezi bölgemizdeki girişimcilere, üniversitelerimizde öğrenim gören öğrencilere ve hocalarımıza hizmet edecek bir merkez. Öğrencilerimizin araştırmacılarımızın kendi imkanları ile tasarımlarını geliştirmelerini, prototiplerini  üretmelerinin zor olduğunu biliyoruz. Bu alt yapı inşallah hem buradaki öğrencilerimize, hem mezunlarımıza, hem araştırmacılarımıza hem de bölgemizdeki sanayicilere hizmet verecek bir merkez. Projemizin GTÜ’ye ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE