banner114

Gebze’de Bilim haftası kutlandı!

8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası Gebze Tavşanlı İlkokulu'nda yapılan bilim fuarı ile kutlandı.

Gebze’de Bilim haftası kutlandı!

8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası Gebze Tavşanlı İlkokulu'nda yapılan bilim fuarı ile kutlandı. Programa Kaymakam Mustafa Güler’in yanı sıra Tübitak Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Tübitak Başkan Yardımcısı Bekir Çengelci, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fazlı Zorlu,  Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, Gebze Belediye Meclis Üyeleri,  Mahalle muhtarları, Ziraat Odası Başkanı Ayhan Pekşen,Siyasi Parti Temsilcileri ve Okul Müdürü Ali Osman Dursun ile öğrenciler katıldı.

BİLİMİN AMACINI ANLATTI

Tavşanlı İlkokulu'nda konuşma yapan Kaymakam Mustafa Güler, “Bilimin amacı hep bilinmeyenleri cevaplandırmak ve insanlığa yararlı bilgiler ortaya sunmak olmuştur. Teknoloji ise bilimi kullanarak hayatı kolaylaştırmak için yapılan her şeydir. Çocuklar, gelecekte bilimsel ve teknolojik gelişmeleri sağlayacak ve Ülkemizi daha ileriye taşıyacak olan sizlersiniz. Ancak teknolojik imkânları aşırı, kontrolsüz ve yanlış kullanmak sizlerin hayatlarına ciddi zararlar verebilir. Devletimizin ve Milletimizin mimarı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında mürşit aramak gaflettir, dalalettir.” sözleriyle ifade ettiği gibi, devletlerin çağa ayak uydurabilmesi ve kalkınmada söz sahibi ülkeler arasına girebilmesi bilim ile mümkündür. Tüm dünyayı saran covid-19 salgını ile mücadelede insanlığı kurtaracak aşı ve ilacın bulunması için gösterilen çaba bizlere bilimin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.  Vatan ve Bayrak sevgisini kalbine, bilim ve teknoloji aşkını zihnine yerleştirmiş bir nesil hayal ediyoruz.” dedi.

DENEYLER YAPILDI

Uzman ekipler tarafından öğrencilerin katılımı ile hava basıncının oluşumu, gaz basıncının oluşumu, etrafı saran hava kütlesinin somut bir şekilde gösterilmesi, gazların oluşumu, kimyasal çözeltiler, kimyasal maddeler arasındaki tepkimelerle alakalı deneyler yapıldıktan sonra program sona erdi.

YORUM EKLE