banner114

Yol yapın dedik, yolsuzluk yaptılar

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Kocaelili eski Bakan Nihat Ergün yaptığı konuşmada eski Partisine çok sert sözlerle yüklendi.

Yol yapın dedik, yolsuzluk yaptılar

İktidarı yolsuzlukla suçlayan Ergün, “Bir ülkede siyaset demokrasi, adalet, özgürlük ve hukuk üretmelidir. Siyaset kavga ve ayrıştırma üretmemelidir. Bir ülkenin ekonomisi refah, zenginlik, istihdam üretmesi gerekir. Ama bizim ülkemizin ekonomisi uzun süredir refah yerine, yoksulluk, yolsuzluk üretmeye başladı, fakirlik üretmeye başladı. Biz arkadaşlarımızı yol yapmaya yönlendirdik ama onlar yolsuzluk üretmeye başladı. Ranta dayalı bir ekonomi üretilmeye başladı. Mal ve fikir üretimine dair çalışmalar yapmak gerekirdi. Barış yerine çatışmaları, her gün kavgaları ön plana çıkarmaya çalışırsanız o ülkede kimse fikir üretmez, yatırım yapmaz, var olan da çekip gider.

HERŞEYİ YIKIP ATTILAR

Kendi insanımız bile çeker gider. Bu ülkede her yıl neredeyse 250 bin gencimiz başka ülkeye gidiyor. Onları bu ülkede tutamadık. Başkalarını buraya çekmenin, onları da buranın tutmanın da yolu yıllardır aynı ve hiç değişmiyor. İnsanları buraya çekmenin yolu çok açık. İlk şart eğitim, ikinci şart özgürlük ortamı oluşturmak. Herhangi bir ülke bu şartları yerine getiriyorsa, yatırımcısı, eğitimli genci başka yere gitmez, başka ülkelerin yatırımcıları, bilim adamları o ülkeye gider. Bu şartları büyük ölçüde oluşturmuştuk ama her şeyi bir çırpıda attılar, son 7-8 yıldır çok ciddi kan kaybediyoruz. Fukaralığın, işsizliğin, pahalılığın sebebi bu. O şartları kurmak için biz DEVA Partisi’nin kurduk. Bütün arkadaşlarımızla bunun için yeniden seferberlik başlatmalıyız. Türkiye’nin iyi bir yönetim sistemi, hukuk, özgürlük sistemine ihtiyacı var. Bunlar hayal değil, daha önce yaptık, nasıl yapılacağını biliyoruz, yine yaparız.

YORUM EKLE