banner114

Türkkan: Kocaeli'de icralık olmayan yok

İyi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, peş peşe ilan edilen konkordato ve ekonomik sıkıntılarla ilgili TBMM kürsüsünden konuştu. Türkkan, “Kocaeli’de icralık olmayan yok” dedi.

Türkkan: Kocaeli'de icralık olmayan yok

İyi Parti Kocaeli Milletvekili, Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan, Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun Teklifi’yle ilgili söz aldı. Meclis kürsüsünden uzun bir konuşma yapan Türkkan, Kocaeli’den de örnek vererek şu ifadeleri kullandı; “Merkez Bankası verilerine göre 2018 yılı Mayıs ayı itibarıyla bankalar haricindeki özel sektörün borcu 200 milyar doların üzerinde. Şimdi, şu soruları sormak istiyorum: Madem, abonelikle ilgili para alacaklarını düzenleyen bir kanun teklifinin arasına konkordatoyla ilgili maddeler sıkıştırılabiliyor, neden sağlıklı bir çalışma yürütülmeden, adrese teslim maddeler hazırlanıyor? Konkordatonun kötüye kullanımının önüne geçecek maddeler üzerinde neden sağlıklı çalışmalar yapılmıyor? Konkordatonun yarattığı mağduriyetler neden göz ardı ediliyor? Biraz evvel ifade ettim, konkordato ilan eden firmalar yüzünden, üretim yapan fabrikalar da üretimden vazgeçti. Zira, mal sattığı firmanın hemen arkasından gelen bir konkordato ilanı o fabrikayı da artık üretim yapamaz hâle getirdi.

ALACAKLAR NE OLACAK?

Konkordato ilan eden bu firmaların alacakları ne olacak, ne yapacaklar, onları kim düşünecek, hiç belli değil. Bunlara yönelik düzenlemeler ne zaman yapılacak, o da belli değil. Hassasiyet gerektiren, yoğun çalışma gerektiren bu konuları böyle aceleye getirmenin, bir torba kanunun içine atmanın kime ne faydası olabilir hiç bilemiyorum. Hükûmete sorarsak ekonomimizin kötü gidişinin nedeni de dış güçler. Yani bu dış güçler lafı da bir kötü gitti ki inanamazsınız ya. Hani, bir kere daha söylemiştim kürsüden, Yezit'in halifeliğine biat etmeyen Hazreti Hüseyin'i o zaman bazı din âlimleri fitne çıkarmakla suçlamıştı ya; şimdi de bakıyorum, ülkedeki olumsuzluklar karşısında itiraz sesini yükselten kim varsa o, fitne çıkarmakla, dış güçlerin oyununa hizmet etmekle suçlanıyor. Yani buradan anlıyoruz ki hakikaten hâlâ Yezit ölmemiş, Yezit yaşıyor.

20 MİLYON İCRA DOSYASI

Öyle bir noktaya gelmişiz ki Türkiye'deki icra dosyalarının sayısı 20 milyona dayanmış durumda. Sayın Mustafa Elitaş, en çok da Kayseri'de, haberiniz olsun, Kayserililer sizi anıyor. 20 milyon dosyanın önemli bir kısmı da Kayseri'de, İstanbul ve Ankara'dan sonra Kayseri'de çok ciddi miktarda icra dosyası var. UYAP'ın günlük verilerine göre 2008 yılında 8 milyon icra dosyası varmış, 2018 yılında bu sayı 20 milyona ulaşmış. "Türkiye'de 20 milyon icra dosyası" demek, ne demek, biliyor musunuz? Her 4 kişiden 1 kişi icralık. Size daha hazin bir tablo söyleyeyim mi? Şu anda Mecliste olan 600 milletvekilinin kaç tanesi icralık? Hiç az bir rakam değil, biliyor musunuz? Bu arkadaşların önemli bir kısmı çok ciddi anlamda borç içinde yüzüyorlar. Gidin, buradaki bankalardan bakın, çok basit, öğrenmek de basit artık.

BÜTÜN KOCAELİ…

Türkiye'nin bu ekonomik sisteminde konkordato kanunu çıkararak ekonomiyi düzeltmek mümkün değil. İstanbul Adliyesinde kasım itibarıyla 30 binleri geçmiş, yıl sonuna kadar 35 bini buluyor İstanbul'daki bu dosya. 3 iflas dairesi bulunduğu göz önüne alındığında, sadece İstanbul Adliyesinde 1 milyon 295 bin icra dosyası var. Benim seçim bölgem Kocaeli'de durum daha da vahim. Kocaeli'de neredeyse icralık olmayan yok. Belediye meclisi üyesi, muhtar azası aramaya kalktığınız zaman "İcrası olmayacak." dediğinizde aday bulamazsınız, haberiniz olsun. Adalet ve Kalkınma Partisi hariç, onlar ayrıcalıklı vatandaş, onların belediyeleri var, onların yardıma koşacak hükûmet kuvvetleri var ama Adalet ve Kalkınma Partili değilse vatandaşın önemli bir kısmı icralık.

KOCAELİ’DE İFLAS EDENLER

2017 yılında 408.760 dosya icra dairelerine gelmiş. Bu dosyaların 114.209'u 2017 yılında açılan dosyalarla dolu. 43.441 dosya sonuçlandırılmış, 48.310 dosya işlemden kaldırılırken 2018 yılına 317 bin dosya devredilmiş. Kocaeli'de iflas eden firmalara baktığımızda 2017 yılına 78 iflas dosyası devredildi. Bu dosyalara 2017 yılında 26 yeni dosya daha katıldı, 3 dosya sonuçlandırılırken 101 dosya ise 2018 yılına devredildi. 2017 yılında Kocaeli'deki iflas ve icra dairelerinden gelen talimat 57.928. Bunun 2.927si sonuçlandırılmış, 11 bin dosya da işlemden kaldırılmış, 44 bin dosya ise 2018'e devredilmiş. Ya bu rakamları niye söylüyorum biliyor musunuz? Bu rakamları doğru dürüst incelediğinizde Kocaeli nüfusunun hemen hemen yarısının icra dairesinden yolu geçmiş, herkes icra dairesine bir kere uğramış.

HALKI ALIŞTIRDINIZ

Bakın, eskiden, köyde birisine icra geldiği zaman, postacı icra mektubu getirdiği zaman o köylü vatandaş onu cebine saklayıp belki bir ay, belki iki ay köydeki kahveye çıkamazdı, utanırdı adam haklı olarak. Öyle bir hâle geldi ki, şimdi, adam okey oynarken postacı mektup getiriyor, mektup da icra, o kadar alışmış ki ‘At onu oraya, git’ diyor ya, hiç umurunda değil. Çünkü o kadar çok icra geldi ki adamın o yüzündeki utanma perdesi de gitti. İcralık olmak eskiden çok utanılacak, sıkılacak bir meseleydi. Ama artık çok alelade, milletin kanıksadığı bir nokta hâline geldi. O köylü vallahi billahi hiç sallamıyor. Postacı gelmiş, ‘Ne getirdin?’ diyor, ‘İcra’, ‘Bırak oraya, git oğlum’ diyor, hiç umurunda değil. Bu noktaya getirmek en çok size yakışırdı ve getirdiniz. Gayet de başardınız bunu.” 

YORUM EKLE