banner114

Türkkan alt yapı sıkıntısını Meclis’e taşıdı!

Türkkan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması isteğiyle soru önergesi verdi.

Türkkan alt yapı sıkıntısını Meclis’e taşıdı!

İzmit’te etkili olan yağışlar birçok yeri olumsuz etkiledi. Alikahya Bölgesi de bunlardan biri. Ancak Alikahya Bölgesi’ndeki Kavanium Evleri’nde oturanlar için sıkıntı daha büyük. Çünkü onlar bu sıkıntıyı uzun zamandır yaşıyor. İYİ Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan bölgede yaşayanların sesi oldu ve konuyu TBMM gündemine taşıdı. Türkkan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması isteğiyle soru önergesi verdi.

SIKINTI NE ZAMAN TAM ANLAMIYLA GİDERİLMİŞ OLACAK?

Önergesinde; “İzmit’te etkili olan yağışlar nedeniyle oluşan yoğun su birikintileri Alikahya’daki Kavanium Evleri bölgesinde oturanlar için sıkıntı yaşatmıştır.” diyen Türkkan, “Bu konudaki temel problemin, alt yapı yapılmaması nedeniyle olduğu, ve bu durum, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ve İSU’ya yaklaşık 4 yıl önce bildirilmesine rağmen hala konuyla ilgilenilmediği Kavanium Evleri Sitesi Yönetimi tarafından belirtilmiştir.” ifadelerini

MAĞDURİYET YAŞAYANLARIN ÖDEMELERİNDE DÜZENLEME YAPILACAK MI?

İYİ Parti Grup Başkanvekili, 8 yıl önce iskana açılan yaklaşık 2.000 konutu ilgilendiren bu sıkıntının 8 yıldır devam ettiğine de önergesinde yer verdi.   

İşte Türkkan’ın soruları:

1-İzmit Alikahya’daki Kavanium Evleri bölgesinde etkili olan yağışlar sonucu oluşan su birikintileri alt yapı olmamasından mı kaynaklanmaktadır, bu bölgede alt yapı neden yapılmamıştır?

2-Bu durum, Kavanium Evleri Sitesi Yönetimi tarafından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ve İSU’ya yaklaşık 4 yıl önce bildirilmesine rağmen neden hala konuyla ilgilenilmemiştir?   

3-8 yıl önce iskana açılan yaklaşık 2.000 konutu ilgilendiren bir sıkıntı neden uzun zamandır devam etmektedir ve bu sıkıntının hala giderilememesi nereden kaynaklanmaktadır?

4-Bu bölgede alt yapı ne zaman yapılacak ve özellikle Kavanium Evleri’nde yaşayanların sıkıntıları ne zaman tam anlamıyla giderilmiş olacaktır?

5-Site sakinlerinin özellikle yağışlı havalar ve kış aylarında caddeden yaya olarak siteye girişlerinde mağduriyet yaşamamaları için, sorun tam anlamıyla halledilinceye kadar bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?

6-İskana açıldıktan sonra konutlarda oturanlardan iskan harcı ve İSU su aboneliği nedeniyle atık su bedeli alınmasına rağmen mağduriyet yaşamaları nedeni ile bu ödemelerde bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?

YORUM EKLE