banner114

Türkiye’nin sorunlarını 5 yılda çözeceğiz!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli kanaat önderleri buluşması kapsamında Gebze bölgesine geldi.

Türkiye’nin sorunlarını 5 yılda çözeceğiz!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli kanaat önderleri buluşması kapsamında Gebze bölgesine geldi. Kılıçdaroğlu, Darıca’da bulunan Hegsagone Otel’de, Gebze bölgesinin Muhtar, dernek Başkanı, kanaat önderleri ve partilileriyle buluştu.

 Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları…

Kocaeli, Türkiye açısından değerli. Sanayi anlamında Kocaeli Türkiye’nin birincisi. Alan olarak dar bölge ama yoğunluk olarak büyük bir yer. Sanayiden dolayı büyük göç almış durumda. Önce Muhtarlarla başlayalım. Muhtarlar demokrasinin temel taşıdır. Ama gereken önem verilmemiştir. 382 maddede muhtarların adı geçer ama Muhtarlara özel, bağımsız bir kanun yok. Muhtarların bunu talep etmesi en doğal hakkı. Muhtarların birleşik oy pusulası bile yok? Neden yok? Milletvekillerinin varsa sizinde olması lazım. Bu talebinde sizden gelmesi lazım. Sizin mahalleyle ilgili Belediye Meclisi’nde konu görüşüleceği zaman sizi davet etmiyorlar. Mahallenizle ilgili karar alıyorlar, sizin haberiniz bile yok. Muhtar mutlaka o Meclis toplantısına katılıp söz ve karar sahibi olmalı. Yapılması gereken konulardan birisi de, o mahalle muhtarı Belediye Meclis toplantısına mutlaka katılmalıdır.

MUHTARLARA YARDIMCI PERSONEL VE BÜTÇE

Seçiliyorsunuz tek başınasınız. Her muhatara bir tane yardımcı görevli vereceğiz dedik. Kıyamet koptu, muhtarlara da özel kalem müdür verilir mi dediler? Neden verilmesin? Herkesin var da muhtarlarında neden olmasın? Üstelik muhtarların geldiği seçim, Milletvekili seçiminden daha ahlaki. Siz kendi adınızla seçiliyorsunuz. Muhatara gereken önemin verilmesi gerekir. Pek çok yerde Belediye Başkanlarımız Muhtarlara yardımcı personel veriyor, bu geçici olarak sürdürülebilir ama aslolan bağımsız birinin orada olmasıdır. Çünkü bağımsız kişi olmazsa Muhtar Belediye Başkanını eleştiremez. Seçimle gelen herkesin bütçesi var ama muhtarların neden yok? Parası olmayan fakir aile en kolay muhtara ulaşır. Peki muhtara ulaştığı zaman bütçesi var mı? Yardımcı olamaz ki, parası yok. 27 yılımı devlete verdim, ağırlıklı olarak çalıştığım yer Maliye Bakanlığı. Bütçe nasıl hazırlanır, nasıl yapılır bilirim. Kaynak Belediye bütçesinde var. Bunarlın tamamını gerçekleştireceğiz. Bize oy verip vermezsiniz ayrı bir şeyi herkesin oyuna saygı duyarım.

SOSYAL YARDIMLAR KONUSU

Sosyal yardımlar yapılıyor. Yardıma ihtiyacı olanı en iyi muhtarlar verir. Muhtar çifte standarda izin vermez. Sosyal yardım yapılacaksa muhtar aracılığıyla yapılmalı. Bunu yapınca yoksul hak ettiği yardımı almış olacaktır. Kirada oturan muhtarlar var. Neden Muhtar evi yok? Bizim bir çok Belediye yapıyor bunu? Ülke genelinde neden bu olmuyor? Çünkü siyaset kurumu size gerekli önemi vermiyor. Bütün bunarlı içeren bir düzenlemenin taslağını hazırladık. Muhtarların birlik olduğu yerlere gönderip, TBMM’ye sunduk. Arzu edenlere vekillerimiz bu kanun teklifini gösterebilir.

KOCAELİ’NİN SORUNLARINI ANLATTI

Kocaeli’yi Üniversite yıllarımdan bilirim. Bugünkü Kocaeli’nin tanığı sizlersiniz. Kocaeli’nin hangi sorunu çözüldü? Elektrik kesintileri var, 21.Yüzyıldayız üstelik. Nasıl oluyor da Kocaeli gibi yerde elektrik kesintileri var? İnternet yetersizliği var. Fakir aile çocuklarının EBA TV’den eğitim alma hakkı yok mu? Bu çocukları görmezden mi gelelim? Niçin çözülmedi? Para yok derlese inanmayın, para var. Özel Türk Telekom’u kurdu, iletişim Avrupa standartları üzerine çıktı. Gittik 6.5 Milyar Dolara Hariri Ailesine Telekom’u verdik, yatırım yapmadılar. Çevre kirliliği konusunda Kocaeli hassa bir yer. Bu konuda hangi adımı attılar?  KOÜ’de bir hoca buradaki kirliliğin tehlikesiyle ilgili rapor hazırladı, adamı Üniversiteden attılar. Müsilaj neden çıktı? Ergene nehri mesela simsiyah, yıllardır böyle. Denizde oksijen bitti müsilaj çıktı. Şimdi neden böyle diyorlar. Oysaki yıllardır Üniversiteler söylüyor. Dünyada sadece Marmara bize ait ve onu öldürüyoruz. 104 balık türü vardı öldürdük Marmara’da. Kocaeli’den ben gençliğimde denize giriyordum, şimdi kim girecek?

10 MİLYON İŞSİZ OLUR MU?

İşsizlik…Kimin çocuğu işsiz, fakirin fukaranın. Ensesi kalın olan zaten keyfi yerinde. 10 Milyon işsiz olur mu ya? Neden bu memlekette 10 Milyon işsiz var?B,ir insanın fakir olmasının derdini taşıyacak olan siyasetçilerdir. Bir insan karnını doyuramıyorsa o siyasetçi gece uyumamalıdır. Sosyal devlet fakirin yanındaki devlettir. Elinde sopa olan değil, herkesi kucaklayan devlet. Yardım kolileri dağıtıyorlar, bir de reklamını yapıyorlar. Fakirin onuruyla oynamaya kimin ne hakkı var? BU yoksulluğu teşhir etmek doğru mudur? İstanbul’da süt dağıtıyoruz, ama fakir fukaranın kimliğini deşifre etmedik. Ankara’da şimdi herkese Başkent Kart verilecek. Pos cihazı fakir olana düşük ücretli satış yapacak, bunu da kimse bilmeyecek.

ESNAFI DUMAN ETTİLER

Esnaf perişan oldu. Esnafı duman ettik, esnaf kalmadı. 5’liçeteye 21 Milyar TL para veriyorlar, Milyonlarca esnafa verdikleri para 10 Milyar TL. eğer bu adaletli diyorsanız başka bir şey demiyorum. Bunarlı oturup düşünmeliyiz. Herşeyi sattılar, Cumhuriyetin kurduğu bütün fabrikaları sattılar. Tank Palet dahil. Bir kuruş bile almadılar üstelik. Şimdi MKE’yi satmanın alt yapısını oluşturuyorlar. Kırıkkale ayakta, işçiler ayakta, biz onarlın hakkını arıyoruz ama sizde onların hakkına sahip çıkmaz zorundasınız. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.

10 YILDA EN BÜYÜK DEĞİŞİM CHP’DE YAŞANDI

Bu işin içinden nasıl çıkacağız? Bütün bu olanlar son 19 yılda yaşadığımız gerçekler. Yolsuzluk konusuna lanet olsun diyip girmiyorum. Bizi ayrıştıran söylemleri duymayacaksınız, etnik kimlik üzerinden siyaset olmayacak. İnanç üzerinden siyaset olmayacak. İnanç siyasetin konusu değil. Bizim de eksiğimiz, kusurumuz vardır. Bunarlı düzeltmeye çalışıyorum. Son 10 yılda en büyük değişimi yaşayan parti kim ne derse desin CHP’dir. Kimsenin sahip çıkmadığı kesimlere sahip çıktık. Taşeron işçiler, apartman görevliler, çöplerden kağıt, konteynerden yiyecek toplayanlar….Siyaset bunarla sahip çıkmak zorundadır. Siyaset yapacak insanlar temiz siyaset olmalı, halka kulak vermeli. Demokrasinin gereği budur.

TEKNOLOJİ LİSELERİ KURACAĞIZ

Bütün OSB’lerde yatılı ve 6 yıl eğitim veren Teknoloji Liseleri kuracağız.istediği bölümü seçecek ve mezun olduğunda işi garantisi olacak. Üniversite okumak isterse artı puan alacak ve bu liseler cazip hale gelecek. Bütün sanayiciler nitelikli eleman ihtiyacından bahsediyor. Bu sorunu çözeceğiz.  Ülke genelinde 6.5 Milyon Suriyeli var onarlı evlerine göndereceğiz.

ÜRETEN ÜLKE OLMALIYIZ

Vatandaşımız geleceğe karamsar bakıyor. Türkiye’nin üreten bir ülke haline gelmesi lazım. Kendine yeten bir ülkeydik, şimdi herşeyi ithal ediyoruz. Avrupalılar bekliyor 83 Milyonu doyurmak için. Buna evet diyor muyuz? Evet diyorsak aynı şekilde devam edelim o zaman. Katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz. Üniversiteler bilgi üretirse katma değerli ürünler üretiriz. Demokrasi ve üretim yetiyor mu? Hayır. Güçlü bir sosyal devlet inşa etmeliyiz. Olması gereken aile destekleri sigortasıdır. Neden yapmıyoruz? 1971’de bunu yasa olarak çıkarmışız. 50 yıl geçmiş üzerinden, neden uygulamıyorlar? Çünkü fakire yardım vererek oyuna talip oluyorlar. Fakirin onurunu korumalısın.

5 YIL İÇİNDE BÜTÜN SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ

Ve sürdürülebilirlik… Devlette liyakat olmalı. Siyasette liyakat olmaz ama devlette liyakat olmalı. Parti devleti olmaz, parti vatandaşın oyuyla bir süre devleti yönetmek üzere gelir. Devlet hukuk içinde çalışmazsa organize suç örgütüne dönüşür. Vicdanlarınıza sesleniyorum. Bu gidişten memnunsanız sözüm yok, ama değilseniz buna dur demeliyiz. Bu vatan bizim. Vatanımızda huzur içinde yaşamak istiyoruz. En fazla 5 yıl içinde Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur, tamamı çözülür. En fazla 6 ay içinde herkes rahat nefes alır.

YORUM EKLE