banner114

İzmit Belediyesi’ne yargı tokadı!

Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, İzmit Belediyesi’nde Zabıta olarak çalışırlarken ,31 Mart yerel seçimlerinden sonra siyasi kimlikleri nedeniyle temizlik işleri müdürlüğüne sürgün edilen kişilerin mahkemeyi kazandığını söyledi.

İzmit Belediyesi’ne yargı tokadı!

Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, İzmit Belediyesi’nde Zabıta olarak çalışırlarken ,31 Mart yerel seçimlerinden sonra siyasi kimlikleri nedeniyle temizlik işleri müdürlüğüne sürgün edilen Kamil Akgül ve Adem Özay ‘ın çöp toplama elamanı alarak görevlendirilmek istendiği , bu yapılan işlemin iş kanunu 22 maddesine aykırı görevlendirme olduğunu  ifade ederek itiraz ettiklerini, ancak   mevcut işyerlerinde çalışmaya devam ettikleri halde işveren tarafından tazminatsız işten çıkartıldıklarını, bu hukuksuz uygulama karşısında sendikamız tarafından  açılan  dava sonucu   mahkemesi biten Kamil Akgül’ün  davasını kazandıklarını açıkladı.

VİCDANSIZCA UYGULAMALAR

Ersoy açıklamasında “31 Mart yerel seçimlerinden sonra bir çok işçi siyasi görüşünden veya sendikal tercihlerinden dolayı baskı, tehdit ve sürgünlere maruz kaldı. Bu haksız uygulamalar  karşısında direnen işçiler işten atıldı, seçimden önce işçilere verilen hiç bir söz tutulmadığı  gibi , hak ettikleri mesai ücretleri bile ödenmedi. Hakkını arayan işçiler ya sürgün edildi ya da amirleri tarafından darp edilerek işlerinden tazminatsız olarak kovuldu. Bu işçiler için başlattığımız hukuk mücadelesi hala devam ediyor. Bu uygulamalar o kadar vicdansızca yapıldı ki, işçilerin  yıllarca çalışıp hak ettikleri tazminatları bile verilmedi. Kin ve nefretlerini öyle bir boyuta taşıtılar ki  mağdur olan işçilerimizin  işsizlik maaşlarını almaları bile engellendi. Arkadaşlarımız aileleri ile açlığa mahkum edildi. İşte bu işçilerden biri olan ve mahkemesi ilk biten Kamil Akgül için açtığımız dava sonuçlandı. O günde söylediğimiz gibi İzmit Belediyesi Başkanlığının bu haksız ve hukuksuz uygulamasına  yargı dur dedi. İnşallah devam eden diğer davaları da kazanarak İzmit Belediye Başkanı ve yöneticilerinin  yaptıkları bu hukuksuzlukları kamuoyuna ve Kocaeli işçisine şikayet edeceğiz.

YORUM EKLE