banner114

İSU sınıfta kaldı!

Gebze bölgesinde su kesintisinin 60 saati geçmesine bir tepki de CHP Çayırova İlçe Başkanı Cihan Soyluçiçek’den geldi.

İSU sınıfta kaldı!

Gebze bölgesinde su kesintisinin 60 saati geçmesine bir tepki de CHP Çayırova İlçe Başkanı Cihan Soyluçiçek’den geldi. İSU’nun sınıfta kaldığını ifade eden Soyluçiçek, “AKP'nin oy deposu olarak gördüğü Gebze, Darıca, Çayırova, Dilovası halkını Pandemi ve salgın döneminde suya hasret bıraktı.”dedi. Türkiye’nin su politikasına değinen Soyluçiçek, “Şimdi asıl sorgulamamız gereken diğer bir mesele olarak Türkiye’de farklı yöntemlerle hem su kaynaklarının hem de su hizmetlerinin özelleştirilmesi için büyük bir çaba harcanmakta 2 gün susuzluğun sonrasında Kocaeli halkının suyun kıymetini daha iyi anladığını düşünüyorum.Türkiye’de su kaynaklarının ve su hizmetlerinin özelleştirmesini, serbest piyasa ekonomisine dâhil edilmesini meşrulaştırmak, toplum tarafından sorgulanmasını engellemek, özünde suyun özelleştirilmesinden başka bir şeye hizmet etmediklerini ve çok sayıda olumsuz sonuçlar doğurduğunu pratikte görmek mümkün ama hala halka üç maymun oynanmaktadır. 2030-2040'larda Su fakiri ülke olacağız.”dedi.

TÜRKİYE’NİN SUYU SATILIYOR

Türkiye'nin yer altı suları dahil, bütün suları şimdi özelleştirme adı altında yabancılara satılıyor. Türkiye ile Katar arasında bir ay önce imzalanan duyurulan 'Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı'nın içeriğinde neler vardır ?  Bilinmiyor Milletvekillerimizin konu hakkındaki önergelerine cevap bile verilmiyor. Suyu satmak vatanı satmakla eşdeğerdir.

Son söz olarak; Su bir insan hakkıdır; özelleştirilip, satılamamalıdır. Herkese yeterince su sağlanması bir kamu görevidir; bu hiçbir gerekçeyle kişilere ve ya şirketlere devredilemez. Su kaynaklarının yönetimi katılımcı bir yönetimle yapılmalı; demokratik bir yapı da olmalıdır.

Su insanlarla birlikte her tür canlıya aittir. Bütün su kaynakları doğal havzalarında kalmalıdır. Kirletilen sular arıtılmalı, dönüştürülmeli ve doğaya yeniden ancak böyle salınmalıdır. Yeterli temiz su sağlanması bir insan hakkıdır.

YORUM EKLE