banner114

Gebze bütçede Türkiye’nin en iyisi!

Gebze Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısı 2.oturumu gerçekleştirildi.

Gebze bütçede Türkiye’nin en iyisi!

Toplantıda 26 adet parselin devri ve 2020 yılı Bütçe kesin hesabı görüşüldü. Gebze Belediyesi’nin Maliye Bakanlığı’na borçlarına karşılık 26 adet parselin devri muhalefetin şerhine oyuna rağmen kabul edildi. CHP Grubu parsellerin devriyle alakalı kendilerine verilen raporun istedikleri gibi olmadığını ifade ederek, maddeye şerh koydular. Söz konusu arsalarla ilgili açıklama yapan Başkan Zinnur Büyükgöz ise yerlerin değerinin üzerinde satılacağını belirterek,”Bakanlık bu parselleri değerlendirip ona göre karar verecek. Bakanlığın verdiği fiyatların üzerine bir iyileştirme yaparak geçtiğimiz dönem yüksek fiyattan satıl yapmıştık. Bu sefer de öyle olacak. Bu teklif aşamasıdır. Tamamı kabul edilecek mi bilmiyoruz? Örneğin TÜBİTAK’da ahtapot gibi 3 metre genişliğinde 2 kilometre uzunluğunda kadastral bir yolu devrediyoruz. Bu herkesin aklına gelecek bir işlem değil.”dedi.

KOMİSYON ÜYELERİ İRADELERİNİ YANSITMALI

Tartışmaların uzadığı parsel devri maddesinde komisyon üyelerinin imzalarına sahip çıkmamasına tepki gösteren Başkan Büyükgöz, gönderme ve tavsiyelerde bulunarak,”Komisyonlara yer alan kişiler iradelerine toplantılara ve imzalarına yansıtmalı. Bir Meclis Üyesi kendi fikrini beyan edebilmeli. Ben grupların bu toplantılarına karşıyım. Son dakikada bu arkadaşlarımız irade boşluğuna bırakılmamalı. 5-6 gün önce bu komisyonların toplantısı sona ermeli. Komisyonda karar verip, parti grubu toplantı sonrası karar değişmesini ben doğru bulmuyorum. Komisyonlarda yer alan arkadaşlarımız toplantı öncesi bilgileri isteyip, buna göre grupla istişare ederek kararlarını vermeli. Grup ve Meclisler böylece rahat çalışır. Ben buraya gelirken şerh yok diye ifade edildi, şimdi şerh var açıklaması geldi.”şeklinde konuştu.

BÖLÜK FAZLA UÇTU

2020 yılı bütçesiyle ilgili söz alan CHP Meclis Üyesi Erhan Bölük, özel kalem harcamalarıyla ilgili resmi rakamın dışına çıkarak, “Hedef genel olarak tutturulmuş hatta bazı kalemlerde fazlasıyla gerçekleşmiş. Fakat pandemiden dolayı bazı harcamalar dikkat çekti. Temsil ağırlama 1 Milyon 800 Bin olurken, sosyal yardımlar 2 Milyon 60 bin harcanmış. Pandemiden dolayı bir çok kişi işsiz kalmışken, sosyal yardımların bu kadar az olmasını Gebze Belediyesi’ne yansıtamadık. Bütçede fazlamız var, yardımların artmasını istiyoruz. Çöpten ekmek toplayan insanları görünce yüreğimiz sızlıyor, zaten vatandaş sokağa çıkamıyor, pazara gidemiyor. Gittiği zamanda yeterli alışveriş yapamıyor. Bir çok kişi mağdur durumdayken, yardımların az olmasının sebebini anlamış değiliz. Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallesi’nin ne zamana imara açılacağını sorduğumda 6 ay demiştiniz, üzerinden 1.5 yıl geçmesine rağmen hala daha imar çalışması yok. 2020 bütçesinde bunlarında olmasını isterdik.”dedi.  

110 BİN TL’Yİ NASIL 1 MİLYON 800 YAPTINIZ?

CHP’nin özel kalem gideriyle alakalı açıklamasına tepki gösteren Büyükgöz, yanlış bilgi aktardıklarını belirterek, “Buradaki evrakı nasıl çarpıttınız. Burada giderimiz 110 bin TL. Bunu nasıl 1 Milyon 800 bin olarak ifade ettiniz bunu düzeltmeniz gerekir.  Burada muhasebe tekniği açısından ifade dilen konular Bakanlığı ilgilendirir. Temsil ağırlama dışındaki harcamalar tanıtım faaliyetleridir. Bu muhasebe tekniği açısından bu şekilde yazılabilir. Belediye Başkanı 110 Bin TL harcarken, basın Müdürlüğü 1 Milyon harcaması mümkün mü?

GEBZE BÜTÇESİ YÜZDE 114 ARTTI

Gebze Belediyesi borçsuz Belediye, mali disipliniyle Türkiye’deki Belediyeler arasında bir numara. Böyle bir dönemde bile bütçesinde gelirlerini Yüzde 114 artıran başka bir belediye Türkiye’de yok. Gider bütçesinde yüzde 77 gerçeklemiş ve burada da tasarruf elde etmişiz. Gebze Belediyesi bütçe konusunda Türkiye’de bir numara. Vicdan sahibi bir mali müşavire sorun, bu belediye hakkında söylenecek bir söz yok der.”diye konuştu. Türkiye’nin en başarılı bütçesi muhalefetin kalem kalem reddine rağmen kabul edildi. Buna göre 2020 yılında 370 Milyon olarak belirlenen gider bütçesi 285 Milyon TL olarak gerçekleşirken, 370 Milyon olarak belirlenen gelir bütçesi ise 422 Milyon TL olarak gerçekleşti.

YORUM EKLE