banner114

CHP Çayırova'dan Millet Bahçesi tepkisi!

CHP Çayırova İlçe Başkanı Cihan Soyluçiçek, Kocaeli Büyükşehir Meclisi’nde bu ay görüşülecek Gebze Millet Bahçesi projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

CHP Çayırova'dan Millet Bahçesi tepkisi!

CHP Çayırova İlçe Başkanı Cihan Soyluçiçek, Kocaeli Büyükşehir Meclisi’nde bu ay görüşülecek Gebze Millet Bahçesi projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Askeri Kışla’ya yapılacak Millet Bahçesi imar planlarına karşı çıkan Soyluçiçek, projenin bu şekliyle amacından uzaklaştığını belirtti. Millet Bahçesi içerisinde Galericiler Sitesi’nin yer almasının akla ziyan olduğunu dile getiren Soyluçiçek, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Büyükşehir Meclis Üyemiz Orhan tanış tarafından ortaya çıkarılan imar planlarına dair açıklama yapma gereği doymuştur. Her ne kadar biz Çayırova’da yaşasak da Gebze Bölgesini bir gören yapıdayız. Gebze ile ilgili alınan her karar bölgemizi de yakından etkilemektedir. Millet Bahçesi olarak lanse edilen bu proje Askeri Kışla’yı ‘Rant Bahçesi’ haline getirmektedir. Geçmişte TOKİ’ye verilmek istenen bugün ise mevcut planlarla amacından uzaklaşmıştır.

MECLİS ÜYELERİMİZ GERÇEKLERİ İFADE ETTİ

İmar Planlarıyla ilgili Büyükşehir Meclis Üyemiz Orhan Tanış’ın açıklamalarına katılmakla beraber, Çayırova Belediye Meclis Üyemiz Salih Işık’ın bu konuda ki beyanları da büyük önem taşımaktadır. Salih beyin de ifade ettiği gibi, Kurgulanan plana baktığımızda, kamu binaları ile eğitim yapılarının iç içe girmiş, arada kalan eğitim binaları insan yoğunluğu noktasında karmaşık hale getirilmiştir. Bu ada planlamasının mutlaka Sadeleştirilmesi gerekir. Eğitim yapıların, kamu binaları ile aynı ada içinde olması sabah ve akşam trafiğinde ciddi bir yoğunluğu oluşturan noktaya getirecektir. Farklı ada çözümlemesi yoluna gidilmelidir.

GALERİCİLER SİTESİ DEĞİL DEPREM MERKEZİ YAPILMALI

Millet Bahçesi’nden koparılan, 59 dönümlük olarak ayrılan galericiler sitesi alanın, yani kuzey doğu tarafında kalan yerin, bölgeye sürekli bir yoğunluk getireceği aşikardır. Şehir merkezinin aşırı yoğunluğu ile binlerce aracın buraya akın etmesi bu bölgeyi felç haline getirecektir. Yer seçimi için en doğru uygun alan ise, şehir merkezinden farklı bölgede tasarlanmalıdır. Galericiler sitesi olarak planlanmaya çalışılan alanın yerin düşük katlı eğitim yeri olarak tasarlanması geniş alanda yeşille buluşan bir alan sağlıklı ve güvenlikli bir yaşam alanı sağlanması önemlidir. Millet bahçeleri veya en küçük park alanları bile acil toplanma alanlarıdır. Bölgemiz için en uygun yer olan bu alan için toplanma alanının alt yapısı yapılması önemlidir.

YORUM EKLE