banner114

Başkan sınıfta kalmıştır!

Çayırova Belediyesi’nin dün yapılan Olağanüstü Meclis toplantısına CHP’lilerin eleştirileri damga vurdu.

Başkan sınıfta kalmıştır!

Çayırova Belediyesi’nin dün yapılan Olağanüstü Meclis toplantısına CHP’lilerin eleştirileri damga vurdu. Belediye’nin 2019 yılı faaliyet raporunun konuşulduğu gündem maddesinde CHP’liler Başkan Bünyamin Çiftöçi yatırım yapmamakla itham etti. CHP grubu adına söz alan Meclis Üyesi Halis Koç, bütçenin gerçekleşme oranının çok düşük olduğunu ifade ederek,  “Öngörülen gelir bütçesi 205 Milyon TL olarak beklenirken, gerçekleşen ise 132 Milyon TL olmuştur. Gerçekleşme oranında yüzde 35 sapma var. Gider bütçesi ise 205 Milyon TL belirlenmiş, gerçekleşen ise111 Milyon TL olmuştur. Gider bütçesinin yüzde 55’i gerçekleşmiş böylelikle. Bu durumda yüzde 45 bütçede sapma olmuştur. 9 muhtarımızın bütçe gerçekleşmesi iddia ediyoruz ki belediyeden daha yüksektir. 2019 en az yatırımın olduğu bir yıl hatırlanacaktır. Alınan bağış ve yardımların arttığını görüyoruz. Bu yardımlar ve bağışlar kimler tarafından yapılmıştır merak ediyoruz. 35 Milyon yardım beklerken 43 Milyon yardım toplanması olumlu bir gelişmedir. Ancak bu artış İller Bankasından mı geldi yoksa inşaat sektörüne kesilen cezalardan mı oldu?

YATIRIM ORANI YÜZDE 12

Bütçenin sadece Yüzde 12’si yatırıma dönmüştür. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir bey yatırımlar yüzde 30’u bulursa Başkan başarılıdır diyordu. Tablo ortada, Bünyamin Bey sınıfta kalmıştır. Yapılan kaldırım, kilit taşı bunlar yatırım bile sayılmaz. Yatırımlar yüzde 12’ye düşerken, Özel kalem bütçesi yüzde 90 oranına ulaşmış. Yatırım bütçesinin dörtte biri kadar Özel Kalem Müdürü harcamış vaziyette. 2020 yılının ortalarına geldik bir tane bile yeşil alan Park Bahçeler tarafından Çayırova halkına sunulmadı. Çayırova güzel bir şekilde anılmıyor ve yatırımda yok. 2019’da Kent Meydanı bitecekti, hala temel atılmadı. 200 bine yakın proje parası da çöpe gitti. Başkan Projeyi iptal etti. Küçük sanayi sitesi bitecekti, hala daha sanayi sitesinden söz etmem mümkün değil. Engelli Yaşam merkezi bitecekti, ne adı ne projesi var. 250 yataklı hastane çalışması başlayacaktı ama bugün ne ödenek ne de Hastane var. Akşam Çayırova’da iğne yaptıracak bir devlet kuruluşu yok. Hastanenin kendisi yok ama tabelası konulmuş. İnşallah temelini de atarlar. Terminal Projesi vardı, bu projeden de vazgeçildi.”dedi.

CHP BİR ÇİVİ BİLE ÇAKMAMIŞTI

CHP’li Halis Koç’un eleştirilerine yanıt veren Beeldiye Başkanı Bünyamin Çiftçi ise, 16 yıldır AK Kadrolarına Çayırova’ya hizmet ettiğini ifade ederek, “2004’de Belediyeyi CHP’den aldığımızda adeta bir çivi bile çakılmamıştı. 16 senedir Çayırova’ya hizmet ediyoruz. Çayırova’yı köyden şehre çevirdik. Hedef ve gerçekleşen bütçe adı üzerinde, gelirinizle alakalı bir durum. Para gelip de biz onu başka yere aktarmadık. Yatırım konusunda yapılan asfaltın üzerine yeni asfalt yapıp israf mı yapalım. Biz şehrimizi geleceğe hazırlamak için çalışıyoruz. Çayırova’da yerler satıldı. Bu yerler satılmasaydı biz 40 yıl sonrasına hazırlardık. Okul alanımız yok bizim. Bizim 100 tane daha okul yapmamız lazım. Bizim konut arsa sayımız 13. Okul yeri üretmeye çalışıyoruz, Bakanımızla görüşüyorum.

İSRAF YAPMIYORUZ, KANUN ÖNÜNDE HESAP VERİRİZ

Büyükşehirle birlikte çalışmamızı sürdürüyoruz. Sizin gibi demagoji yapmıyoruz. Biz ürettiğimiz asfaltı başka bir ülkeye dökmüyoruz. İsraf etmeden kamunun parasını en güzel şekilde nereye harcarız anlayışı içindeyiz. Borç yapılabilir. Ama neden borç yapıldı bu önemli. Özel kalem üzerinden eleştirileri insan olarak size yakıştıramadım, partinize yakışır ama. Özel kalemde harcanan 1 Milyon 700 bini personel gideri, mal ve hizmet alımı. Bunların hepsi belgeli ve kayıtlı. Bu harcama kamuyu zarara sokmaya yönelik ise bizi mahkemeye verin, ben kanun önünde hesap vermeye hazırım.

YORUM EKLE