banner114

AK Partili siyasetçiden şok tepki!

AK Parti’nin bugün TBMM Başkanlığı’na sunduğu Çoklu baro yasa teklifine Gebze’den şok bir tepki geldi.

AK Partili siyasetçiden şok tepki!

AK Parti’nin bugün TBMM Başkanlığı’na sunduğu Çoklu baro yasa teklifine Gebze’den şok bir tepki geldi. Uzun yıllar AK Parti’de siyaset yapan Gebze Belediyesi Eski Meclis Üyesi ve 2014 Yerel seçimlerinde Belediye Başkan Aday Adayı olan Avukat Resul Tat tepki gösterdi. Tat, çoklu baro sisteminin bir çok sorunu beraberinde getireceğini söyledi. Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Tat, Tasarının nisbi temsil sorununu çözmeyeceği gibi hukuk sistemindeki var olan sorunların artmasına yol açacağını belirterek, şu ifadeleri kulllandı.

GEREKÇELER SIRALADI

1-İdeolojik, siyasi, etnik ve mezhepsel baro yapılanmalarına yol açacaktır.

2-Bu yapıdaki baroların yargı içersinde uzantıları oluşacaktır.

3- Yargı sisteminde oluşacak bu parçalanma sorunların çözümüne odaklanma yerine kısır tartışmalara yol açacaktır . Bu yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusuna çözüm aramaktan uzaklaşmasına yol açacaktır. Kısır tartışmalardan yargı bağımsızlığı , tarafsızlığı konularına sıra gelmeyecektir.

4- Nisbi temsil de sağlanamayacaktır. Çünkü mevcut yapılar 2.000 üyeli birden fazla baro yapılanması yoluna gidecektir.

AMAÇ NİSBİ TEMSİL İSE EĞER ;

Çoklu baro sistemi yerine , il bazında barolara üyesi ne olursa olsun delege sınırlaması getirilebilir . Baro yönetimi seçiminde seçime giren baro başkanlarının listesinden (d’hont sistemine göre ) alınan oya göre yönetim kurullarının oluşmasını sağlayacak yasal düzenleme yapılabilir.

Sonuç olarak çoklu baro uygulaması , hukuk sisteminde var olan sorunların çözümüne katkı sağlamayacağı gibi hukuk sisteminde keşmekeş oluşmasına yol açacaktır. Refleksel yasal düzenlemelerin sorunları çözmeyeceği , farklı sorunlar oluşmasına yol açacağı muhakkaktır .

YORUM EKLE