banner114

2019 bütçesi seçim yatırımı mı oldu?

Çayırova Belediyesi Temmuz ayı Olağanüstü Meclis toplantısı Korona Virüs tedbirleri kapsamında gerçekleştirildi.

2019 bütçesi seçim yatırımı mı oldu?

Çayırova Belediyesi Temmuz ayı Olağanüstü Meclis toplantısı Korona Virüs tedbirleri kapsamında gerçekleştirildi. Toplantıda Belediye’nin 2019 yılı denetim komisyonu raporu tartışmalara konu oldu. CHP Grubu, 2019 yılı raporunun seçim bütçesine dönüştüğünü ve harcamaların israf olduğunu ifade ederken, Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi ifadelerin iftiradan ibaret olduğunu savundu.

ÇAYIROVA’NIN BÜTÇESİNDEN İKRAMLARDA BULUNULDU

Denetim komisyonu raporuyla ilgili söz alan CHP Meclis Üyesi Yılmaz Bilmez, yapılan harcamalara dikkati çekerek, “Çayırova Belediyesi TÜGVA temsilciliği için aylık 8 bin olmak üzere toplam 89 bin TL kira bedeli ödemiş. TÜGVA’nın fatura giderleri de yine Belediye tarafından ödenmiştir. Neden bu yapıya imtiyaz tanıyorsunuz. Araç kiralama şirketlerine bundan önce olduğu gibi bir firmaya 36 ay 2 Milyon, bir firmaya da 36 ay 1 Milyon TL’ye kiralanmış. Bu parayı araç alımına kullansak tasarruflu olmaz mı? Belediye sosyal tesislerinde 1 Ocak-31 Mart tarihler arasında kaç kişiye ne kadar bedelle yemek verildiği belli değildir. Çayırova’da yapılan bütün açılışlara 35-64 bin TL arasında ikram bedeli ödenmiştir. Sadece bir gün içinde 60 Bin TL’lik yemek verilmiştir. Çayırova halkının ortak bütçesinden AK Partililere ikramlarda bulunulduğunu görüyoruz. Sadece Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin açılışı için 444 bin TL harcama yapıldığını görmekteyiz. Vatandaşların ödediği vergiler israf edilmiştir, AK Parti’nin seçim çalışmalarına harcanmıştır.”dedi.

ÇAYIROVA HALKININ DEĞİL, AK PARTİ’NİN SEÇİM BÜTÇESİ

2019 yılının özellikle ilk üç ayında yapılan harcamaların seçime yönelik olduğunu ileri süren Yılmaz Bilmez, “Bakıldığı zaman 2019 yılı başında 1 milyon 445 bin TL AK Partili Belediye başkanı tarafından iki firmaya reklam bedeli olarak harcanmıştır. Başkanlar değişiyor, isimler değişiyor ama AK Partili Belediyeler İstanbul’da ki bir firmadan sürekli alım yapmaya devam ediyor. Çayırova’nın spor kulüpleri arasında yapılan yardımlarda da ayrımcılık yapılmıştır. 2019 harcamaları, özellikle ilk üç ayda çok fazla olmuştur. Bütçe adeta talan ve israf edilmiştir. İlk üç ayda yenilen yemekler, çekilen ziyafetler son 9 ayda ki yatırımların tamamına bedeldir. Tam anlamıyla 2019 bütçesi, Çayırova halkının bütçesi değil de AK Parti’nin yerel seçim bütçesi olmuştur.”diye konuştu.  

İDDİALAR İFTİRADAN İBARET

CHP’lilerin eleştirilerine yanıt veren Başkan Bünyamin Çiftçi, iddialara yanıt vererek, “Gördüğüm kadarıyla iddia ve iftiradan oluşan bir çok husus var.  TÜGVA’ya Ağustos ayına kadar kira yardımı yapıldı. Kiralık araçları azaltmak için fizibilite çalışması yapıyoruz. Yavaş yavaş, gerektiği zaman araçları iade ediyoruz, araç filo sayımızı Belediye olarak artırıyoruz. Toplamda şu anda 46 kiralık aracımız var. 24 tane aracı da geri iade ettik. Şu anda 2-3 yaşında bir araç alsak ancak 5-6 tane alabiliriz. O yüzden 40 araç alacak bütçemiz yok. Zaman zaman almamız gereken araçları filomuza katıyoruz. Seçim çalışmalarında sosyal tesislerin AK Parti’nin tesisleri haline geldiğini söylüyorsanız bunu ispatlayın. Biz yemek desteği kendimize uygun görmedik, dışarından kendimiz söyledik yemeklerimizi. Biz sosyal tesislerimizde seçim döneminde Meclis Üyelerimizle birlikte 60 Bin TL’lik yemek yemedik. Erbakan Kültür Merkezi ile ilgili eleştiriniz bizim de dikkatimizi çekti, evraklarında eksikleri vardı. Ödeme yapmama noktasında irade gösterdik. Konu şu anda yargıda. Kendi yaptırdığım reklam çalışmasının da yüksek olduğunu düşünmüyorum, bu konuda şeffafım, isterseniz yargıya başvurabilirsiniz.”dedi.  

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 16:32
YORUM EKLE