banner114

Gergedan virüsü kendini göstermeye başladı.

İlkbahar ve sonbahar aylarında grip benzeri belirtilerle kendini gösteren, akut solunum yolu hastalığının nedeni olan gergedan virüsü bu yıl kendini göstermeye başladı.

Gergedan virüsü kendini göstermeye başladı.

Sağlık Bakanlığı’nın bulaşıcı hastalık izleme raporunda bu yılda gergedan virüsü ön plana çıktı. Kasım ayı bulaşıcı hastalık izleme raporunda gergedan virüsünün neden olduğu grip benzeri hastalık ön plana çıkıyor. Doktorlar, vatandaşların hasta olmaması için özellikle istirahat uyarısında bulunuyor. Bunun yanında ellerin sık sık yıkanması gerektiği, öksürme esnasında ağzın kağıt mendille kapatılması gerektiği gibi uyarılarda bulunuyor. Virüs, temas yolu ve solunan havayla bulaşıyor.

KOCAELİ’YE UYARI GELMEDİ
Sağlık Bakanlığı, 21 İlden gelen örnekleri incelemesinin ardından grip dışındaki hastalıkların yüzde 41,4’ünün gergedan virüsünden kaynaklandığı sonucuna ulaştı. Kentimizde gergedan virüsü olup olmadığına dair açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, “Sağlık bakanlığından bize gelen bir uyarı yok. Hastanelerden de gelen bir rapor olmadı şu ana kadar” şeklinde konuştu.

GERGEDAN VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ

Hastalığı geçiren kişilerin öksürmesi, hapşırması sırasında ortama yaydıkları görünmeyecek kadar küçük solunum zerreciklerinin içindeki virüsün solunum yoluyla bulaşıyor. Hastanın yakınındaki kişilerin bu havaya solumasıyla burun ve boğazdan giriyor ve solunum yolu epiteline tutunuyor. 12-72 saat arasındaki kuluçka süresi sonrasında kişide hastalığın belirtileri görülüyor.

Belirtileri şöyle sıraladı: "İlk belirtileri burun kuruması ve karıncalanmadır. En sık rastlanan ve rahatsız eden belirti ise boğaz ağrısı ve boğazda karıncalanma; burun akıntısı, burunda dolgunluk, 2-3 gün içinde artarak devam eden tıkanma ve hapşırma; baş ağrısı; yüzde ve kulaklarda basınç hissi; tat ve koku hissinde azalma; öksürük (yüzde 30 hastada görülür); boğuk ses ve boğuk öksürük (yüzde 20); öksürük sonrası kusma; rahatsızlık hissi ve halsizlik"

YORUM EKLE