banner114

Gebze’de Covid 19 değerlendirme toplantısı!

Gebze Kaymakamı Mustafa Güler'in başkanlığında, ilgili ve yetkili kurum amirlerinin de iştirakiyle "Aşılama faaliyetleri ve pandemi ile mücadele " konulu istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Gebze’de Covid 19 değerlendirme toplantısı!

Toplantıda; Covid-19 ile mücadele kapsamında ilçemizde gerçekleştirilen aşı çalışmaları ile ilgili olarak söz konusu alınan kararlar ve tedbirlerin uygulanmasına yönelik istişare de bulunuldu.

Konu ile ilgili olarak yürütülen çalışmaların son derece titizlik ve hassasiyet çerçevesinde yürütüldüğünü ve bu manada hükümet yetkililerimiz tarafından alınan kararların İlçede de ciddiyet, kararlılık, titizlik ve hassasiyet çerçevesinde uygulanmasının büyük önem arz ettiğini dile getiren Kaymakam Mustafa Güler;

 “Virüsün yayılmasını ve vaka sayılarının artmasını önlemek için önümüzdeki günlerde alacağımız tedbirler hakkında toplanmış bulunuyoruz. Geldiğimiz bu süreçte ne yazık ki vatandaşlarımızda bir rahatlama ve rehavet olduğunu gözlemliyoruz. Yaz ayları ile birlikte sosyal hareketliliğin artması vaka sayılarını tekrar yukarıya çekti. Hastalıktan kurtulmamızın tek çaresi olan aşı hakkında bilimsel olmayan veriler ile insanları aşıdan soğutuyorlar. Hastalıktan tek kurtuluşumuzun şu an için aşı olduğunu hepimiz biliyoruz. Vatandaşlarımız aşı konusunda daha fazla bilinçlendirilmeli.Kamu kurum ve kuruluşlarımızda da hala aşılarını olmayan personellerimiz mevcut. Kurum müdürlerimiz o personellerimizle görüşmeler sağlamalı aşı olmaları konusunda İlçe Sağlık Müdürlüğümüzden yardım alarak aşılarını yapmalarını sağlamalıyız.

DELTA BULAŞI HIZLANDIRDI

Vakaların artması ile beraber filyasyon ekiplerimiz hasta olan vatandaşlarımıza hızlı şekilde ulaşmada sorunlar yaşamaktadır. Bu nedenle İlçe Sağlık Müdürlüğüne filyasyon ekiplerinde görevlendirilmek üzere kurumlarımızdan araç ve personel takviyesi yapmalıyız.” dedi.

Toplantıda söz alan İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu “1 Temmuz’dan itibaren gevşetilen yasaklarla birlikte vaka hızında büyük artış yaşandı. Şu anda ilçemizde 1350 civarında bir vaka söz konusu bunun yüzde yirmisi ne yazık ki delta varyantı. Delta varyantında bulaşı hızı çok yüksek olduğundan en hızlı şekilde bu vakaları tespit edip filyasyon ekiplerimizle tedavilerine başlatıyoruz. Hastanelerde, yoğun bakımlarda tedavi gören hastalarımızın büyük çoğunluğunu aşısız vatandaşlarımız oluşturuyor. Covid 19 hastalığına karşı hala en büyük silahımız aşı olmak. İlçemizde herhangi bir aşı sıkıntı yaşamıyoruz. Hem Biontech hem de Sinovac elimizde var. Vatandaşlarımızı her gün 09:00 – 17:00 saatleri arasında Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğümüzde aşı olmaya davet ediyoruz.” dedi.

Toplantı kurum müdürlerinin görüş ve önerilerinin değerlendirilmesi ile son buldu.

YORUM EKLE