banner114

Gebze İlçe Sağlık Teftişe çıktı!

Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri ilçe sınırları dahilinde İlaç ve Ecza depolarını denetleyerek kullanım süresi dolmuş veya zayi olmuş ilaçların stoklardaki tespitini yapmaya devam ediyor.

Gebze İlçe Sağlık Teftişe çıktı!

Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri ilçe sınırları dahilinde İlaç ve Ecza depolarını denetleyerek kullanım süresi dolmuş veya zayi olmuş ilaçların stoklardaki tespitini yapmaya devam ediyor. İmha işlemine konu olacak ürünlerin denetimler neticesinde tespitinin ardından mühürleme işlemi yapılarak ilgili raporlar neticesinde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı hizmet veren İZAYDAŞ’a (İzmit Atık Yakma ve Değerlendirme A.Ş) gönderildiğini belirttiler.

İLAÇ DEPOLARI DENETLENİYOR

Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu tarafından yapılan yazılı açıklamada ; “ Eczaneler ve Eczane Hizmetleri Hakkında Yönetmelik ‘in 21. Maddesinde eczanelerdeki veya eczane depolarındaki miadı geçmiş ilaçların imhasından sorumlu kişinin eczane sahibi ve İlgili firmanın mesul müdürü olduğu belirtilmekte. Sağlık Müdürlüğü personelimiz , miadı geçmiş ilaçların satışa arz edilmemek üzere raflar haricinde bulundurulması durumunda ilaç kupürlerinin iptal edilmesi (kupür üzerlerinin çıkmayacak kalemle paralel iki çizgi halinde çizilerek iki çizgi arasına iptal yazılması) ve ilaç kutuları üzerine görülecek şekilde "imha" ibaresinin yazılarak ayrı bir yerde muhafaza edilmesini, muhasebeleştirme işlemleri bakımından gerekli mali işlemlerin sonlandırılmasını müteakip Sağlık Bakanlığı’mızın 13.05.2005 Tarih ve 24343 Sayılı Genelgesi doğrultusunda imhasının yapılması gerekmekte olduğu hatırlatılarak tutanak tutuyoruz.” dedi.

İMHA EDİLECEK

İlaçların yetkili firma tarafından imha edildikten sonra İlgili Mesul Müdüre veya eczaneye bertaraf işleminin tamamlandığına dair belge gönderileceğini hatırlatılırken , bu belgelerin birer örneği İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne ve vergi ile ilgili işlemlerde vergi dairesine düzenlenmiş dilekçe ekinde eczacı tarafından teslim edileceğini , bertaraf işlemi tamamlandıktan sonra ise imha edilen ilaçlara ait bertaraf tutanağı ve diğer belgelerin birer nüshasının Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü İlaç ve Eczacılık Şubesine gönderildiği aktarıldı.

YORUM EKLE