NİĞDE BELEDİYESİ’DEKİ SÖZLEŞME DEVLET SIRRI MI ?

Asgari ücretle ilgili tartışmalar tüm hızıyla devam ederken, sürekli işçi kadrosuna ve belediye şirketlerine  geçen arkadaşların gündemine Niğde Belediyesinden bomba gibi bir haber düştü. Nur topu gibi yeni bir gündem doğdu.

   

2 Nisan itibariyle Sürekli işçi kadrolarına geçirilen kamu işçilerinin ve belediye şirketlerine aktarılan taşeron çalışanların  mevcut ücretleri ile mali ve sosyal hakları ile geçiş işlemleri yapılmıştı. Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan Kamu kurumlarında 31.10.2020,belediyelerde çalışanlar için 30.06.2020 de bitecek olan en son toplu iş sözleşmesinin bitimine kadar alacakları zam oranları belirlendi. Bu hüküm yürürlükte olan Uluslararası sözleşmelere, Anayasaya ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 39. Maddesine aykırı bir hükümdü.

2017 yılında imzalanmış olan ve yürürlükte olan toplu sözleşmelerinden KHK ile kadroya geçirilmiş olan çalışanlar yararlandırılmadı. Birçok sendika halen yürürlükte olan toplu iş sözleşmelerinden yeni kadrolu çalışanların da yararlanması için kurumlara talep yazıları yazdı. Buna rağmen, sözleşme hükümlerini kadroya geçen çalışanlar için uygulamayan kurumlara karşı davalar açtı, bu davalar halen devam etmektedir.

Ayrıca 2 Nisan 2018 tarihinden sonra da kamuda sendikalar yetki alırken kadroya geçirilen arkadaşlar yetki için gerekli sayıya dahil edildiler. Ancak imzalanmış sözleşmelerde KHK’ya atıfta bulunularak, bu kuruluşlarda da yeni kadroya geçen üyelerimize toplu sözleşmeler uygulanmadı.

Bu gelişmeler yaşanmakta iken, Niğde Belediyesinden ulusal basına düşen bir haber ortalığı karıştırdı. Niğde Belediyesinde Taşerondan belediye şirketlerine geçen çalışanların da içine dahil edildiği, yüzde 45 oranında zamlarla taşerondan geçen çalışanların eski işçilerle eşitlendiği bir  toplu iş sözleşmesi imzalandığı haberi zaten allak bullak olan kafaları bir kez daha karıştırdı. Habere göre ilk defa KHK ile belirlenen çerçeve sözleşme delinmiş ve ekstra ücret zammı ve sosyal haklar alınmıştı.

Maliye ve Çalışma Bakanlıkları, 12 Nisan 2018 tarihinde açıklanan haklardan daha yüksek hakların verilemeyeceği / uygulanamayacağı şeklindeki görüşleri bulunmasına rağmen, Belediye ve Sendikanın açıklamaları bir çok işçi arkadaşlarımızın kafasını karıştırdı.

Haber duyulur duyulmaz konu ile ilgili herkes imzalanan bu sözleşme metnine ulaşmaya çalışıyor. Âmâ maalesef ne Belediyenin ne de ilgili sendikanın hiçbir resmi yayın organında bu metin yok. Bütün kamu kuruluşlarına emsal teşkil edebilecek bu metin var ise şimdi her yerde çarşaf çarşaf yayınlanması gerekiyordu. Karışıklığın giderilmesi açısından ilgili belediye ve sendika tarafından imzalanan toplu iş sözleşmesi metni kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

KHK nin hükümlerinin sadece belli siyasi veya sendikal kuruluşlar için mi geçerli olduğu yoksa tüm işçiler için mi geçerli olduğunun devleti yönetenler tarafından acilen açıklığa kavuşturulması gerekmektedir.

Çalışanlar için devrim niteliğinde olan bu metin neden yayınlanmıyor? Devlet sırrı mıdır? Tabi ki tüm işçilerin kurumlarındaki toplu iş sözleşmelerinden yararlanmaları hukuka en uygun olan yoldur. Bunu bir şekilde başaran varsa neden hemen ilan etmiyor?

YORUM EKLE
YORUMLAR
aynur karaaslan
aynur karaaslan - 7 ay Önce

Nigde belediyesinde hangi sendika orgutlu

hala taşeronuz hala kadro falan almadık
hala taşeronuz hala kadro falan almadık - 7 ay Önce

696 KHK İLE TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN 4/D Lİ SÜREKLİ İŞÇİLERE 31.10.2020 TARİHİNE KADAR UYGULANAN YÜKSEK HAKEM KURULU (YHK) KARARLARI HAKSIZLIKTIR.. KADRO ALAN İŞÇİLER OLARAK BİZLERDE 2019 KAMU TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İSTİYORUZ.. ESKİ KAMU İŞÇİLERİ İLE AYNI HAKLARI İSTİYORUZ. EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET !!!

Süleyman uçkaç
Süleyman uçkaç - 7 ay Önce

Demekki sendikadan sendikaya işler değişebiliyor. Eğer sendika hükümete yakın ise Ozaman işler kendi aralarında hal oluyor