banner107

Ne Diyordu Şair?..

Umut ne güzel bir duygudur, insanı ayakta dimdik tutar. Hani diyor ya bir şair 'Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak. Unutma, aynı gökyüzü altında, bir direniştir yaşamak.' İşte bu yüzden umudunuzu hiç kaybetmeyin...


Gün gelir hayaller gerçek olur, siz bile şaşar kalırsınız kendinize, bilinki umudunuz baki oldukça, hayallerin saklanacak yeri kalmayacak artık 'sobe' diye bağırmanın zamanı gelmiş olacaktır.


Değişin, kendinizi keşfetmedikçe yolunuzu bulmakta zorlanacaksınız....


Sokakta yürürken, yapmadığım şeyleri yapmaya başladım. Olayların, İnsanların, uçan kelebeğin, bağıran esnafın, gülen ağlayan, şarkı söyleyen, dans eden, kitap okuyan herkesin bilincine vardığımı farkettim.  Örneğin, önceden yolda yürürken insanların yüz ifadelerine dikkat etmezdim, kim ne giymiş, nasıl yürüyor, insanları izledikçe aslında 'Ne kadar da dikkatsizmişim bunca zamandır' dediğim bile oldu. Sadece gözümün gördüğü kadarına bakmışım meğer. Cadde aşağı inerken vitrinlerdeki kıyafetler, takılar, burnuma gelen güzel yemek kokularının dışına çıkamamışım hiç, aslında hayata at gözlüğüyle bakmak gibi bir şey bu...


Daima algıları açık tutmak kendini yenilemekmiş....


Kendinizi her zaman yenileyin, bir çocuk ağlarken, annenin çocuğuna davranışını gözlemleyin, iki kişi konuşurken birisinin ne kadar içten ve samimi olduğu, diğerinin ne kadar ilgisiz olduğunu gözlemleyin, hayatı gözlemleyin... Çünkü hayata boş bakan gözler birgün anlamsız bulacak her şeyi.


Kendiniz için bir iyilik yapın.

Ben merkezci olmak yerine empati kurun, kendinizce ne kadar haklı da olsanız başkalarının dünyalarından olaylara bakmayı deneyin. 


Hayatınıza anlam katın değerli okurlarım, insanların duygularına dokunmak onları anlamaya çalışmak, daha da önemlisi hayata dolu dolu bakmak birgün sizleri düşlediğiniz o gemiye götürecek ve siz yelkenlerinizi açıp derin bir nefes alınca, yaşadığınız tüm iyi kötü yaşantılara iyiki diyeceksiniz.


Zorluklardan geçmeden elde ettiğiniz hiçbir şey size anlamlı gelmeyecek.


Bırakın hayat sizi savursun bir yerlere maddi manevi zorluklardan geçin, dost kazığı yiyin, en sevdiğiniz insan terk etsin sizi... Birgün çok mutlu olacağınıza inanın ve hayal kurmaktan umut etmekten sakın vazgeçmeyin...


Ben sizlere bu satırları bindiğim gemiden yazıyorum. Daha yolum çok uzun biliyorum, dalgalara yön vermek de hayat mücadelesi kadar zor olacak belkide, bu zorlu yolculukta siz değerli okurlarıma ve her daim yanımda olan tüm sevdiklerime teşekkür ediyorum. İyiki varsınız.
 

YORUM EKLE