banner114

YRP'nin genç başkanı işsizliğe değindi!

Yeniden Refah Partisi Gebze Gençlik Kolları Başkanı Halil Bilikçi ve yönetim kurulu pandemi süreci sonrası çalışmalarına hızlı başlayarak, haftalık yönetim kurulu toplantıları, mahalle toplantıları ve bölge toplantılarını yapmaya başladı.

YRP'nin genç başkanı işsizliğe değindi!

YRP Gebze Gençlik Kolları Başkanı Bilikçi yaptığı açıklamada, 'Kronikleşen işsizlik problemini en ağır şekilde eğitimini tamamlamış çalışma çağına girmiş 15-25 yaş arası genç insanlarımız yaşamaktadırlar. 2014 yılında 858 bin olan işsiz genç sayısı 2019 yılına gelindiğinde 458 bin artarak 1 milyon 316 bine yükselmiştir.

Maalesef geçen bu 5 yılda genç işsiz sayısında %53 artış yaşanmıştır. 2014 yılı itibariyle kronikleşen işsizlik problemi 2019 yılında kontrolden çıkmıştır. 2014-2018 yılları arasında 4 yılda işsiz genç sayısı 194 bin kişi artarken, sadece 2019 yılında bir yılda işsiz genç sayısı 264 bin artmıştır. Yani, genç işsiz sayısında 2019 yılında bir yılda geçmiş 5 yıla denk bir artış yaşanmıştır. Bu gençlerin tamamı AK Parti iktidarlarının sürekli değiştirerek sil baştan kurduğu yeni Milli Eğitim sisteminde eğitim alarak yetiştiler ama maalesef yine AK Parti iktidarları tarafından dizayn edilen yeni ekonomik yapı içerisinde işsizlik problemini en derinden yaşamak durumunda kaldılar. Dolayısıyla bu can yakan acı durumun tek sorumlusu uygulamış olduğu yanlış eğitim ve ekonomi politikaları nedeniyle AK Parti iktidarlarıdır. Hal böyleyken, AK Parti iktidarı apaçık ortada bariz yaşanan bu problemi hala görmezden gelmekte ve umursamaz bir tavırla siyaset yapmaya devam etmektedir. Keşke genç insanlarımızın yaşadığı problemin gerçek boyutu duymak bile istemediğimiz bu rakamların ifade ettiği seviyede olsaydı.

Maalesef AK Parti iktidarları tarafından genç insanlarımızın yaşadığı can yakan ekonomik durumun gerçek seviyesi rakamların ve tanımların arkasına saklanmaktadır. Yukarıda ifade edilen işsiz genç sayısı tanım gereği sadece son 4 hafta içerisinde aktif olarak iş arayan genç insanları kapsamaktadır. Çalışmaya hazır, eğitimli fakat iş bulma ümidini kaybettiği için veya eğitimine, isteklerine veya beklentilerine uygun iş fırsatı göremediği için iş aramaktan vaz geçen gençlerimiz işsiz olarak tanımlanmamaktadır. Dolayısıyla yukarıdaki rakamlar “işi olmayan” gençlerin gerçek sayısını eksik göstermektedir. İşsiz gençlerin sayısına “işi olmayan” ama çalışmaya hazır genç insanları ilave ettiğimizde ortaya çıkan “gerçek genç işsizlerin” sayısı Dolayısıyla 2014 yılında gerçek genç işsizlerin sayısı 858 binden 649 bin daha fazla yani 1 milyon 507 bin kişidir. Maalesef bu rakam 2019 yılına gelindiğinde 1 milyon 843 bin kişiye yükselmiştir. Gerçek genç işsizlik oranı 2014 yılında %17,9 değil %27,7 seviyesindedir. Bu oran 2019 yılında %32,3 seviyesine ulaşmıştır.

YORUM EKLE