banner114

Ya depolama olacaktı yada Galericiler!

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, bu sabah düzenlediği basın toplantısında Gebze gündemini meşgul eden Millet Bahçesi’ne Galericiler Sitesi İmar planlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Ya depolama olacaktı yada Galericiler!

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, bu sabah düzenlediği basın toplantısında Gebze gündemini meşgul eden Millet Bahçesi’ne Galericiler Sitesi İmar planlarıyla ilgili açıklama yaptı. Projenin Millet Bahçesi içerisinde yer almadığını ileri süren Büyükgöz, Galericiler sitesinin ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Büyükgöz açıklamasında şunları söyledi: Millet Bahçesi projesi seçim öncesinde TOKİ’nin mülkiyetinde bir alan olarak süreç başladı. TOKİ Kışla’yı devralarak karşılığında doğu da Kalekol ve lojmanlar yaptı. TOKİ burayı bedava almadı. TOKİ burada proje arayışı yaparken Millet Bahçesi yoktu. Toplu Konut ve ticari proje çalışmaları yaptı. Toplumun talep ve refleksleri noktasında Cumhurbaşkanımız buranın 400 dönümünün Millet Bahçesi olacağını deklare etti. 220 dönüm de Kaymakamlık, Cami, Okul gibi resmi kurum, sosyal donatı alanı olarak hazırladı.

YAYGARA KOPARILIYOR?

 O gün dahil şu an yaygara koparılan alan Galericiler sitesi değildi. 430 dönüm yeşil alan projede korunuyor. Söyleme aykırı bir işlem yok. Burası lojistik depo ya da ticaret alanı olarak planlandı, Millet Bahçesi dışında olarak planlandı. Kocaeli Büyükşehir burayı bedelsiz almadı. TOKİ burayı Büyükşehire bedava vermedi. Büyükşehir Sepetçiler’de toplu konut projesi gerçekleştirmek karşılığında, 1 milyon m2 tapulu yerini TOKİ’ye devrederek Kışla’daki yeri almıştır. Devlet kurumları da olsa kimse bedava yer vermez.

SADECE GALERİCİLER OLMAYACAK

Gelinen noktada 430 dönüm Millet Bahçesi projesi yaşıyor. TOKİ kamuoyu refleksleri karşılığında Galericilere yer vermiyorum deyip bir kişiye verdiği zaman bir kişinin işine yarayacak bu iş. Gebze’de en büyük sorun trafik sorunu diyoruz. Bunun temel nedenlerinden birisi galericiler. Kanun gereği bunu yapmak zorundayız. Eylül ayından beri Galericiler kaçak çalışıyor, Valilik izniyle çalışıyor. İsterse bunarlı kapatır ya da ceza keser. Aynı sorun İstanbul’da da var. Bu sorun çözülecek. Peki nerede çözülecek? Bu projenin kent içi trafiğine bir yükü yok. Kent estetiğine de bir zararı yok. Burada sadece Galericiler yer almayacak, araç kiralama, sigorta acenteleri, noter, bankalar, lokantalar da burada olacak. İnsan sirkülasyonu burayı Çarşı haline getirecek. Daha yapıcı daha iyi öneriler varsa dinleriz, bunları tartışırız. Ama bizim bu konuda yapabilecek yerimiz sınırlı sayıda.Ömür KAVRAN

YORUM EKLE