Türkkan,"Kocaeli'de insanlar işsizlikten kahvehanelere gidiyor"

Salı günü Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeler sürerken Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, AK Parti iktidarında Kocaeli’ndeki firma sayılarında artış olduğunu söylemiş, sigortalı çalışanların da sayısını vermişti.

Türkkan,"Kocaeli'de insanlar işsizlikten kahvehanelere gidiyor"

Bunun üzerine İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, söz alarak bu sayıların doğru olmadığını ifade etmişti:
“2002 yılında 214 dediği firma sayısı… Kocaeli'de sadece ilk 500 arasında 37 firma vardı o zaman. Yani o 214 rakamı biraz mihsâb hesabı gibi bir şey olmuş, doğru değil.  Ben Türk milliyetçisi bir adamım. Burada fabrikalar ne kadar çok çoğalırsa, ben gelir bu kürsüde hepinize teşekkür ederim ama maalesef bu rakamlar gerçekleri ifade etmiyor.İnsanlar, Kocaeli'de şu anda işsizlikten kahvelere gidiyor, kahveler gündüz dolu, bizler gündüz kahvede adam bulamazdık, kahveler dolu, iş yok. Kocaeli'de bizim için en kolay iş, bir adama iş bulmaktı. Şu anda hiçbir adama iş bulamadığımız gibi, kendi işçilerimize de iş arıyoruz çıkarmak için, böyle bir noktadayız. Ama söylüyorum ya hepimiz aynı gemideyiz, sizler kaptan köşkünde, bizler tayfa; o yüzden farklı açılardan bakıyoruz.”

“PEMBE TABLOLAR ÇİZMEK HİÇBİR İŞE YARAMAZ”

Türkkan Perşembe günü Genel Kurul’da bu kez Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun açıkladığı rakamlar üzerinden Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Elvan’a cevap verdi:

“Evvelsi gün burada sayın komisyon başkanımız, eski bakanımızla beraber Kocaeli'deki işsizlikle alakalı olarak karşılıklı fikirlerimizi beyan etmiştik. Sayın Bakan Kocaeli'de 2002 senesinde 214 fabrika olduğunu söylediler ve yaklaşık 214 fabrikada da 180 bin çalışan olduğunu söylediler yani fabrika başına 900 çalışanı bulmak için ortalama 50 işçi çalıştırana da baktığınızda bin 500 çalışan işçi; 20, 30, 50 tane fabrika olması lazım, öyle bir şey yoktu tabii ki; 214 değil, çok daha fazla fabrika vardı orada. Ama ben Sayın Bakanla bu mevzuyu uzatmak yerine rakamlarla konuşmak istiyorum.

Bugün Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Bey, Kocaeli'deki işsizlik sayılarıyla ilgili açıklama yapmış. Bu açıklamada Kocaeli'de kayıtlı işsiz sayısındaki artışa dikkat çekiyor. Kocaeli'deki işsiz sayısı 2018 yılında 8 bin 622 artmış, bu yılın ilk dört ayında da 13 bin 828 kişi artmış. İvme bu şekilde giderse -geçen yıla oranla artış tam 5 kat olmuş- 40 bine çıkacak. Sanayi Odası Başkanı ayrıca bölgedeki sanayicinin 12 bin 351 kişilik istihdam talebinin de karşılanamadığını ifade etmiş. Hâl böyleyken pembe tablolar çizmek hiçbir işe yaramaz arkadaşlar. Bu örneği, kendi seçim bölgem Kocaeli'den, bir zamanlar sanayinin göz bebeği olan bu şehirden bir sanayici olarak veriyorum size.”

YORUM EKLE