banner114

Türkkan, Türkiye'yi bekleyen tehlikeyi açıkladı

Üretim maliyetlerindeki aşırı artış, ekilemeyen tarım alanları ve yanlış tarım politikaları sonucu vatandaşlar tanzim satış kuyruklarında beklerken meclise verilen soru önergesi Türkiye’de tarımı bekleyen bir başka tehlikeyi ortaya çıkardı.

Türkkan, Türkiye'yi bekleyen tehlikeyi açıkladı

TÜRKİYE’Yİ TANZİME MAHKUM ETTİLER
 
Kocaeli’nin tarım bölgesi olan Kandıra ilçesinde 34 tarım arazisinin nisan ayında icra yoluyla satışa çıkması İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ı harekete geçirdi.
 
Kocaeli’nde yaşananların Türkiye’deki tarımın ve üreticilerin geldiği noktanın özeti olduğunu belirten Türkkan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi uyararak “yaşanan ekonomik krizin derinleşmesiyle önlem alınmazsa Türkiye kıtlık tehlikesiyle baş başa kalacak. En temel tarım ürünlerini bile ithal eden bir ülkenin ekip biçemediğini düşünürseniz, 35 milyar dolar harcanan Suriyeli mültecilerin ülkesi Suriye’den bile patates ithal ettiğimizi hesaba katarsanız, yaşanacak ekonomik bir yıkımda Türkiye’deki vatandaşlarımızı nasıl doyuracağımız sorusuna da bir cevabınız olmalıdır” dedi.
 
TANZİM KUYRUKLARINDA BEKA SORUNUNU GÖRMELİLER
 
İYİ Partili Türkkan, beka sorununu kürsüde aramasınlar. Tanzim kuyruklarına baksınlar, pazara manava çıksınlar beka sorununu orada görecekler” dedi. Ekonomik kriz ve maliyetlerin artışıyla çiftçilerin zor durumda kaldığını ve tarlarını ekemediklerini, üretim yapamadıklarını ve borçlarını ödeyemez duruma geldiğini söyleyen Türkkan, köylülerin ve çiftçilerim icralık olduklarını ve topraklarını kaybettiklerini belirtti.
 
Kendi topraklarımızda, kendi imkanlarımızla gerçekleştirdiğimiz tarımsal üretimimizin, iktidarın basiretsizliği ve yanlış politikalarıyla dışa bağımlı hale geldiğini belirten Türkkan;“dövizdeki en ufak yükseliş bile üretimi etkiliyor. Geçen seneki gübre, ilaç, tohum fiyatlarına baksınlar, ekilmeyen tarlalara baksınlar, varlık kuyruğu dedikleri tanzim kuyruklarına baksınlar beka sorununu görecekler” dedi
 
2019 KRİZİ DUYUN-U UMUMİYE GİBİ
 
Türkiye’de birçok insanın borç içinde olduğunu belirten Türkkan, ülkemizdeki bankaların çoğunun yabancılara ait olduğunu belirterek, “bankaların elinde çiftçilerimizden haczettikleri araziler var. Sizlere komplo teorisi gibi gelebilir ama bankaların işi ekip, biçmek değil bu durum hem üretimin durması, hem de yabancı sermayeli bankaların elinde topraklarımızın toplanması demek. Bu durum ileride bir milli güvenlik sorununa sebep olabilir.Duyun-u Umumiye’nin adı ve yöntemi değişti.  Geçen yüzyılda bunu ülkeleri zorla masaya oturtarak yapıyorlardı. 21. Yüzyılda ise farklı silahları var. Türkiye’nin bekasını düşünüyorlarsa bu konuyla ilgili düzenlemeye gidilmeli” dedi.
 
 
 

YORUM EKLE