banner114

Tarihi cami 500 bin TL'ye restore edildi

İZMİT Belediyesi, Bağlıca Köyü'ndeki 1800'li yıllarda yapıldığı tahmin edilen camiyi 500 bin TL harcayarak restore ettirdi. Tarihi camide restorasyonun ardından ilk namaz kılındı.

Tarihi cami 500 bin TL'ye restore edildi

İzmit merkeze yaklaşık 45 kilometre uzaklıktaki Bağlıca Ortaköy mevkiinde bulunan ve 1800'lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen Işıklı Camii restorasyonun tamamlanmasının ardından ilk namaz ile birlikte ibadete açıldı. Osmanlı döneminde çevre köylerin Cuma namazı için toplandıkları Işıklı Camii'nde Kadir Gecesi ve diğer mübarek gecelerde ışık süzüldüğü rivayet edildiği için bu isim verilirken, camiinin restorasyonu için 500 bin TL harcandı. İzmir Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve köy sakinlerinden oluşan kalabalık bir cemaat ile tarihi camide ilk namaz kılınarak dua edildi.


Camide kılınan namazın ve yapılan duanın kendisi için başka bir anlam taşıdığını söyleyen Başkan Doğan, "Göreve geldiğimiz günden itibaren köylerimizi de adım adım ziyaret ediyoruz. Bu köyümüze ilk geldiğimizde böyle bir caminin varlığından söz edildi. Burayı ziyaret ettik. Gördüğümüzde mahzundu, kaderine terk edilmiş bir haldeydi. Tarihi camiimizi gelecek nesillere sağlam şekilde emanet edebilmek için kolları sıvadık. Proje hazırlayıp gerekli izinleri alarak restorasyona çalışmasını başlattık. Derin bir tarihi olan camimizi tekrar halkımızın hizmetine sunmak bize nasip oldu. Görev süremiz boyunca türbelerimize, hamamlarımıza, sarnıçlarımıza, konaklara hepsine el attık. Mahzun kalmış tarihi eserlerimizi gün yüzüne çıkarmanın huzuru içerisindeyiz." dedi.

YORUM EKLE