banner114

Rektör Yardımcısından Önemli Açıklama!

Koronavirüs sürecinde Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) final dönemi sınavlarının internet üzerinden yapılacağını duyurulmuştu. Sınav haftası başlayan KOÜ’de sistem ilk günden çöktü.

Rektör Yardımcısından Önemli Açıklama!

Koronavirüs süresince alınan önlemler kapsamında yüz yüze eğitime ara verildikten sonra online eğitime geçilen KOÜ’de Yükseköğretim Kurulu’nun açıklamasının ardından final dönemi sınavlarının internet üzerinden yapılacağını, dersi alan öğrencilerin ise sınavlara aynı saatte gireceğini duyurmuştu. Duyurunun ardından oldukça tepki gelmiş öğrenciler ders seçim haftalarını hatırlatarak sınav süresince okulun internet sitesinin yaşanan yoğunluğu kaldıramayacağı ifade edilmişti. Dün ise final sınavları başlayan KOÜ’de ilk günden sistem çöktü bir çok öğrenci sınavlara giremedi, Twitter üzerinden tepkilerinin dile getiren öğrenciler #KOUSınavSistemiDeğissin tag’ı ile TT oldular.

ZAMANINI VE GÜNÜNÜ KENDİ BELİRLEYECEK

Kocaeli Üniversitesi’nde sınavların ilk gününde sistemin çökmesinin ardından konu hakkında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük önemli açıklamalarda bulundu. Küçük, “ Saat 09:00 itibariyle sınavlar başladı ama biz sınav sürelerini 45 dakika süre ile sınırladık. Bu kapasiteler bin 500- iki bin kişiye ayarlandı ama dışarıdan sisteme çok müdahale olduğu için ve bu sistemi yavaşlattı. Dolayısıyla öğrenciler istenilen saatte sıva giremedi. Bizlerde rektör hocamızın görüşünü alarak ara sınavda yaptığımız gibi bir sınav yapmaya karar verdik. Süre konusunda bağımsız, öğrenci istediği zaman sınava girebilecek ve bütün sınavları 45 dakika süre ile sınırlandırdık. 16 Haziran ve 26 Haziran arasında öğrenci hangi sınava hangi zaman girmek istiyorsa istediği zaman o sınav takviminde girebilecek. Öğrenci zamanını ve gününü kendi belirleyecek”

ÖĞRENCİ MAĞDURİYETİNİ ORTADAN KALDIRDIK

“Tamamen kolaylaştırıcı bir sistem ile sınav güvenli olsun dedik. Sorular rakamsal olsun geri dönüş olmasın demiştik ama öğrenciler tarafında bu konuda rektörlüğümüze çok mesaj gelmişti ve biz onu da kaldırdık. Öğrenciler çözdükleri soruya tekrar dönecek. Kesinlikle bu güvenli bir sistem değil açık ve net bir şekilde söylemek gerekirse ama şartlarımız tüm dünyada olduğu gibi bizde de böyle olmasından dolayı sınavları o halde yapmaya karar verdik ve örenciler için kolaylaştırıcı bir yol izledik. Yani öğrencilerimizi serbest zamanlı bir sınava girmelerine karar verdik ve bütün lisan, önlisans ve lisans kurumları için izlediğimiz yol budur. Dün yapılan sınavlarda eğer öğrenciler mağdur olmuşlarsa sistemi bugün açacağız ve bütün sınavlarına girebilecek. Öğrenci mağduriyetini ortadan kaldırdık.”

ALT YAPININ ONA GÖRE DAHA DONANIMLI OLMASI GEREKİR

“Sınava giremeyen öğrencilerde ders notlarını almak için sisteme girdiği için aslında böyle bir yoğunluk oluştu. Sınava girmek isteyen öğrenci sayısı bin 500 ama dışarıdan da 40 bin öğrenci sisteme girmek istiyor. Ders notlarına bakmak isteyen ve sınava girmek isteyen öğrenciler aynı sistem üzerinden aynı kapıdan giriyor ve oluşan yoğunluğun sebebi de bundan ibaret. Biz bunu önceden öngördük ama sistem kapasitesi bunun çok üstüne çıktı, sistem 5 bin kaldırması gerekirken biz bin 500 kişi aldık ama yinede bunun kat ve kat üstüne çıktı. Alt yapının ona göre daha donanımlı olması gerekir o da kısa sürede çözülecek bir olay değil. Sınav süresi zamanla sınırlı olduğu için en kısa sürede sorunu çözme yoluna gittik. Burada 70 bin öğrenci var ve bu 70 bin öğrenci UZEM üzerinden ders alıyor. Tabii ki daha önceden de bu UZEM üzerinden eğitim veriyorduk ama dönem içinde20 bin öğrenci sisteme giriyordu. Aynı sistem üzerine 50 bin öğrenci daha giriş yaptı, öğrenci sayısı iki bucuk katına çıktı.”

ÖĞRENCİ MERKEZLİ BİR SİSTEM İZLİYORUZ

“Öğrenci merkezli bir sistem izliyoruz ve öğrencilerin şikâyetlerini dikkate alıyoruz. Ayrıca sadece öğrenciler sisteme girmiyor personeller, üniversitemizi takip etmek isteyen birçok kişi de bu sistem üzerinden giriyor. Bugünden sonra da bir sıkıntı yaşanmayacak, öğrenciler 16 ila 26 Haziran tarihleri arasında ve 26 Haziran saat 23.55’e kadar istedikleri tarihte on gün süre içerisinde istedikleri saatte sınava girebilecek. Ara sınavları da böyle yapmıştık ve bir sorun çıkmamıştı. Eğer bir sınava girememe gibi bir sorun olacaksa telafi hakkı verilecek, tekrar telafi sınavına giremiyorsa bütünleme sınav hakkı olacak, tekrar giremiyorum derse bir telafi hakkı da vereceğiz. Yani dört sınav hakkı verdik daha ne yapalım. Eğer öğrenci hiçbir sınav giremiyorsa bile en son ki telafi sınavında aynı sistemle sınavlarına girebilecek”

YORUM EKLE