Osman Erkan usulsüz başkanlık yapmış!

Suların bir türlü durulmak bilmediği Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde (GEPOSB) bakanlık müfettişlerinin denetimi ile beraber Osman Erkan’ın bir sene boyunca GPOSB’a usulsüz olarak başkanlık yaptığı bilgisine ulaşıldı.

Osman Erkan usulsüz başkanlık yapmış!

Hakkında çıkan savcılığa ifade verdi haberlerini jet hızıyla yayınlayan Osman Erkan’ın ifade tutanakları yayınlanmasından sonra dahi yakın çevresinde ikna edebildiği herkese bu durumun asılsız olduğunu anlatmaya çalıştığı öğrenildi. Son olarak ise GEPOSB Yöneyim Kurulu Başkanı Osman Erkan’ın bir sene boyunca usulsüz olarak başkanlık yaptığı ve konuyla alakalı adli makamların takipte olduğu ise gelen bilgiler arasında.

YÖNETMEKLİK AÇIK

OSB Uygulama Yönetmeliğince açık şekilde ifade edilen kurallara göre bırakın başkan olmayı yönetim kurulu üyesi dahi olamayan Osman Erkan’ın kongre yapıldıktan altı ay sonra şirketinde yetkilerinin elinde alındığı ticari sicil gazetesince onaylandı. Bu duruma göre ise Osman Erkan’ın bir sene boyunca usulsüz başkanlık yaptığı belgeler ile kanıtlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişleri tarafından hazırlanan tutanaklarda Osman Erkan’ın usulsüz başkanlık yaptığı yönündeki bölüm şöyle: “Yönetim Kuruluna Seçilecek tüzel kişi temsilcisinin, tüzel kişiyi ve/veya şubeyi temsile ve bağlayıcı işlem yapma yetkisine sahip olması” gerektiği hüküm altına alınmıştır. Osman Erkan’ın ortağı olduğu Üner Plastik A.Ş.’de (Önceki ticari unvanı Üner Plastik Ambalaj San. Tic. Ltd. Şti) Temsile yetkili olup olmadığı ticaret sicili kayıtlarından incelenmiştir. Özetle, Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgiler esas alındığında Osman Erkan’a 21/04/2016 tarihli GPOSB 11. Olağan Genel Kurul sırasında şirketinde temsil ve ilzama yetkili olduğu 26/10/2016 ile 30/05/2017 tarihleri arasında Üner Plastik A.Ş.’de temsile yetkili olmadığı anlaşılmıştır. İlgili dönemde yürürlükte olan OSB Uygulama Yönetmeliğinin 38. Maddesi 4. fıkrasında; “bu şartları taşımadıkları halde seçilenler ile sonradan kaybedenlerin üyelikleri kendiliğinden sona erer” hükmü yer almaktadır.

YORUM EKLE