banner114

Öğrenciler kültürlerini Gebze'de sergiledi

UDEF’in bu yıl 51 ülke 91 şehirde “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganı ile gerçekleştirdiği 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin Gebze etabı sona erdi.

Öğrenciler kültürlerini Gebze'de sergiledi

15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Programa Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Kocaeli Belediyesi Gençlik Daire Başkanı Ali Bilgi, AK Parti Gebze İlçe Başkanı İrfan Ayar, Çayırova İlçe Milli Eğitim Müdürü Azmi Tunç, Gebze KYK Müdürü Resul Kotan, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat,  Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Fatih Karaçoban, Gebze UDEF Gönüllüsü Mustafa Öztürk, çok sayıda STK Temsilcisi ve misafir öğrenciler katıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program açılış ve selamlama konuşmaları ile devam etti. UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat açılış konuşmasında “Farklı coğrafyalardan gelmiş yüzlerce öğrenciye aynı milletin fertleri oldukları şuurunu aşılamaya çalışıyoruz. Gebze’de gerek resmi ve gerekse diğer sivil toplum kuruluşları bizleri tanıdıkça ve yaptığımız işin önemini gördükçe değerli katkılarının arttığı görmekteyiz. Hepsine buradan teşekkür ediyorum” dedi.

"BİZLERİN MİSAFİRLERİDİR"


Uluslararası öğrenci çalışmalarının gün geçtikçe büyüdüğünü de ifade eden Bolat, konuşmasına şöyle devam etti; "UDEF her geçen gün büyüyor. Dernek sayımız artıyor. 12. sini yaptığımız öğrenci buluşmamız bu sene 51 ülkede ve 91 şehirde yapılıyor. Ülkemizde 150 bini aşkın uluslararası öğrenci eğitim alıyor. Misafir öğrencilerimiz gönül coğrafyamızda kapılar açıyor. Onları medeniyet değerlerimiz ve geleneklerimiz etrafında kucaklıyoruz. İnancımız, ilim için yola çıkan insana destek olmayı öğütlemektedir. Ülkemizdeki öğrenciler aslında yabancı değil hepsi bizlerin misafirleridir"açıklamasında bulundu.

TANITIM STANTLARI GEZİLDİ

Geleceğin dünyasının daha adil olması için uluslararası öğrencilere çok büyük görevlerin düştüğünün belirtildiği selamlama konuşmalarının ardından protokol üyeleri, farklı coğrafyalardan onlarca misafir öğrencilerin açmış olduğu ülke tanıtım stantlarını gezdi. Yöresel dans gösterileri, yerel müzik dinletileri, yöresel yemek ikramları ve daha birçok sahne gösterileri ile Gebze halkına kültürel bir şölen sunan misafir öğrenciler ziyaretçilerine ülkelerini de tanıtma imkânı buldu.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 15:35
YORUM EKLE