banner114

Müsilaj Marmara’ya bela oldu!

Haftalardır Marmara’yı esir alan Deniz Salyası’nın ilk çıktığı yer alan Darıca sahillerindeki acı manzara kötü tabloyu gözler önüne serdi. Çevre Bakanlığı seferberlik başlatmasına rağmen sanayi temelli kirlilik deniz yüzeyini içler acısı hale soktu.

Müsilaj Marmara’ya bela oldu!

Marmara Denizi’ni iki aydır esir alan Müsilaj, tüm temizlik çalışmalarına rağmen etkisini kaybetmiyor. Gazetemiz Müsilaj’ın Marmara’da ilk görüldüğü yer olan Darıca’da sahillerinde denizin durumunu yerinde görüntüledi. Yaşanan manzara “Deniz aldığını verir” sözünü haklı çıkardı. Haftalardır Marmara’yı etkisine alan Müsilaj, denizlerimizdeki acı tabloyu gözler önüne serdi. Adeta içindeki atık pisliği deniz yüzeyine kusan Marmara’da ne denize girilebilecek durum var, ne pis kokudan dolayı huzur veriyor ne de eski görüntüsünden eser yok.

MARMARA’YI BU BELADAN KURTARMAK GEREKİYOR

Marmara’nın başına adeta bela olan Deniz salyasına karşı, Cumhurbaşkanlığı düzeyinde olağanüstü seferberlik başlatıldı. Geçtiğimiz hafta ilimize gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 22 maddelik eylem planı açıklayarak Müsilaj belasından kurtuluş için start vermişti. Kurum’un ziyareti ve Belediye Başkanları, valililer, Çevre Müdürleriyle yaptığı toplantılar sonrası tüm kurumlar olağanüstü harekete geçti. Ancak Marmara’daki sorunun kısa sürede çözülmesi zor görünüyor. Çünkü deniz yüzeyinde biriken salyalar, temizlendikçe yenilerine bırakıyor.

SANAYİ TESİSLERİ DENİZİ KİRLETİYOR

Körfez’deki kirliliği sanayi temelli olduğu biliniyor. Dipten gelen salyalar temizlendikçe yenileriyle yer değiştiriyor. Arıtma tesislerinin yetersizliği de faciaya davetiye çıkartıyor. Yaşanan bu kötü manzaraya rağmen halen daha bir çok sanayi kuruluşunun atıklarını denize bıraktığı iddia ediliyor. Gazetemizin objektiflerine takılan pislik örtüsü acil eylem planının bir an evvel uygulanması gerektiğini gözler önüne seriyor. Deniz canlılarını da tehdit eden bu duruma karşı topyekun mücadele şart.

YORUM EKLE