banner114

İşte Kocaeli’de 1 ayda kapanan şirket sayısı!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ocak ayına ait kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini açıkladı. Kocaeli’de yine çok sayıda iş yeri kapanmak zorunda kaldı.

İşte Kocaeli’de 1 ayda kapanan şirket sayısı!

TOBB tarafından açıklanan kurulan ve kapanan şirketler istatistiklerine göre; 2020 yılı ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre kurulan şirket sayısı yüzde 26,56; kurulan kooperatif sayısı yüzde 28,09 kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 0,88 oranında arttı.  Bir önceki aya göre kapanan şirket sayısında yüzde 3,77 oranında azalırken kapanan kooperatif sayısında yüzde 95,51, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 105,61 oranında artış oldu. Kurulan şirket sayısında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26,56 artış oldu.

KAPANMA ORANI İKİYE KATLANDI

TOBB'un bu ayki verisinde, gerçek kişi ticari işletmelerin kapanış oranındaki yüzde 105'lik artış dikkat çekti. Anonim ve limited şirketler, kooperatiere oranla çok daha hareketli olan gerçek kişi şirket açılma ve kapanma oranları, trend konusunda çok daha anlamlı veriler olarak kabul ediliyor.

KOCAELİ’DE DURUM

Türkiye’nin en büyük sanayi kentlerinden olan Kocaeli’de durum bir nebze de olsa iyi çıktı. Buna rağmen çok sayıda rma kepenk kapatmak zorunda kaldı. Kocaeli’de Ocak ayında 265 yeni şirket kuruldu. Bununla birlikte Kocaeli’de, Ocak ayı içinde 82 küçük işletme açıldı. Kocaeli’de kurulan bu şirketler toplam sermayesi ise 93 milyon 286 bin lira oldu.  Kocaeli’de Ocak ayında 64 şirket, 44 küçük işletme ve 8 kooperatif kapandı. 46 şirket ve 1 kooperatif için ise tasye kararı alındı.  Kocaeli’de ocak ayına 10 yabancı sermayeli şirket de faaliyete başladı.

YORUM EKLE