banner114

Hürriyet 87 TL için şov yapıyor!

İzmit Belediyesi’nde asgari ücretin 3 bin 100 TL olarak açıklanmasına, Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy sert tepki gösterdi. Ersoy, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in 87 lira için şov yaptığını belirtti

Hürriyet 87 TL için şov yapıyor!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yaklaşık bir aydır devam eden görüşmelerini tamamladı ve 2021 yılı asgari ücreti 2 bin 825 TL olarak açıklandı. Kocaeli’nin tek CHP’li belediyesi olan İzmit Belediyesi’de kendi bünyelerindeki asgari ücret miktarını 3 bin 100 TL olarak açıkladı. Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, açıklanan 2021 yılı asgari ücret ve İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in kendi bünyesindeki personele vereceği asgari ücret hakkında açıklamalarda bulundu.                                             

“YAŞAM STANDARDINDAN UZAKTIR”

Ersoy açıklamalarında şu ifadeleri kullandı, “Bugün açıklanan asgari ücret bekar bir işçi için 2 bin 825 TL, evli ve 3 çocuklu bir işçi için ise 3 bin 13 TL’dir. Asgari ücretin enflasyonun üzerine denk gelen önemli, ancak yeterli bir artış  değildir. Gelir dağılımındaki adaletsizliği gidermek için kullanılması gereken temel bir sosyal politika aracı olan asgari ücretteki artış önemli olmakla birlikte, pandemi nedeniyle yaşadığımız olağanüstü koşullar dikkate alındığında beklentileri ve asgari yaşam standardını karşılamaktan uzak kalmıştır. 

“TOPLU GÖRÜŞMELERE VURULAN DARBEDİR”

Yine bugün İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet  tarafından, hükümetin asgari ücreti açıklamasından sonra ‘İzmit Belediyesinde asgari ücret 3 bin 100 TL olacak’ diyerek açıklama yapması İzmit Belediyesi işçileri ve Kocaeli’nin diğer ilçe belediyelerinde devam eden toplu iş sözleşmelerine vurulan en büyük darbedir. Zira toplu iş sözleşmeleri devam ediyor. Sözleşmeler, işveren ve işçi sendikasının ortak iradesi ile yapılır. Hadi İzmit Belediyesi’nde örgütlü olan yandaş sendikayı takmıyor, onlara söz hakkı tanımıyorsunuz.

“BİN 200 İŞÇİNİN ALIN TERİNİ HİÇE SAYMAYIN”

En azından İzmit Belediyesi’nde çalışan bin 200 işçinin emeğine alın terini hiçe saymayın. Onların anayasal ve kanuni hakkı olan sözleşmesilerine  saygı gösterin. İşçilerin  devam eden sözleşmesine ipotek koymayın. Yukarıda ifade ettiğim gibi zaten sendikasız,  sözleşmesiz  bir işçi, hükümetin açıkladığı asgari ücrete  göre evli ve çoçuklu ise 3 bin 13 TL çıplak ücret alacak, sizde 3 bin 100 TL verdiğimizi söylüyorsunuz. Yani 87 TL için mi bu şov? Emekçiler üzerinden mi kamuoyuna algı yönetimi yapıyorsunuz?

“İŞÇİLERİN AHINI ALMAYA DEVAM EDİYORSUNUZ”

Bu açıklama ile örgütlü ve sendikalı olan başta İzmit ve diğer ilçe belediyelerin işçilerinin hakkına girerek büyük bir vebale ortak oldunuz. Sayın Başkan işçilerin geçim sıkıntısı, hayat pahalılığı , enflasyon altında ezildİğini ifade ederek hükümetin açıkladığı asgari ücret beğenmeyerek eleştirmişti. Ancak 2019 yerel seçimlerinde yine enflasyon yüzde 20 çıkarken, 31 Mart seçimlerden önce işçilere , belediye başkan adayıyken mağduriyetlerini gidericeğine dair bizzat söz vermenize  rağmen hiç bir ödeme yapmayarak işçileri mağdur ettiğinizi çabuk unutmuşsunuz.  Aynı şekilde işçilerinde  unuttuğunu sanıyorsunuz. Hala 400 temizlik işçisinin haftalık 16 saat mesai ücretlerini ödemiyor onca işçinin ahını almaya devam ediyorsunuz. Anlaşılan o ki Başkan Hanım o günlerde şov yapma, algı yönetimi becerisinden bir şey kaybetmemiş ancak bugün İzmit ve Kocaeli işçisi kendisini çok iyi tanımış ve ona göre notunu vermiştir”

YORUM EKLE