banner114

GTÜ’de Mars’a yolculuk yapıldı

GTÜ Uzay Günleri’nde Mars’ın dünyalılaştırılması, uzay hukuku, Mars da yapılanlar ve tasarlananlar konuşuldu.

GTÜ’de Mars’a yolculuk yapıldı

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Havacılık ve Uzay Kulübü (HUK), 2-3 Nisan tarihlerinde “Uzay Günleri Mars’a Yolculuk Episode 3 Orion” isimli etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinliğe, uzay konusunda uzman, birbirinden değerli konuklar katıldı. Etkinlik, 2 Nisan Salı günü HUK’un Akademik Danışmanı Doç. Dr. İlyas Kandemir’in açılış konuşmasıyla başladı. Konferansın ilk oturumdan Prof. Dr. Ahmet Talat Saygaç’ Yıldızların Oluşumu ve Değişimi’nden bahsetti. İkinci oturumda Türkiye’nin en büyük ve güvenilir astronomi platformu olan Kozmik Anafor’un kurucularından Zafer Emecan ve Seda Yüce ‘’Mars’ın Dünyalaştırılması’’ isimli sunumunu gerçekleştirdi. Hemen ardından Kemal Cihat Toprakçı uzay yarışından söz etti. Günün son oturumunda Hakan Külah ve ekibi ‘’Uzay Ve İzciliğin İlgisi’’ hakkındaki konuşmasını yaptı. Etkinlik o gün mangal ve teleskop gözlemi ile sona erdi.

Gebze Teknik Üniversitesi, Çayırova Kampüsü’nde gerçekleşen etkinlikte konferans ve panellerin yanı sıra “Astrofotoğraf Sergisi”, “VR Standı”, “Uzay Simülasyon Standı” ve “Firma Tanıtım Standları” da yer aldı. Etkinliğin ikinci günü Ozan Ünsalan’ın Göktaşlarından bahsettiği telekonferans ile başladı. İkinci oturumda GTÜ öğrencilerinden Çağla Şahin, Abdullah Arvas ve Mert Yalçınöz ‘Mars’ta yapılmış ve yapılacak görevler’’ hakkında hazırladıkları sunumlarını gerçekleştirdiler. Etkinliğin bir sonraki oturumda Merve Erdem, Uzay Hukukundan söz etti. İşletme fakültesinden yapılan etkinliğin devamı sergi ve fuar alanı gezisi aldı. Etkinlik, astrofotoğraf dalında kendini geliştirmiş Murat Sana ve Mustafa Aydın’ın sunumu ile sona erdi. Etkinliğin iki günü de hem dinleyici hem konuşmacı olarak etkinliğe katılan Prof. Dr. Emin Özel de konuşmacıların yanı sıra astronomi ve uzay hakkında GTU öğrencilerini bilgilendirdi.

Etkinliğin amacı, katılımcıların uzay alanında ufkunu genişletmek, uzay konusunda merak uyandırmak, ülkemizde ve dünyada uzay alanında yapılan çalışmaları kaynağından dinlemektir. Profesyonel ve amatör astronomları bir araya getirmek, uzay kültürünü yaymaktır. Bu kapsamda etkinlik sırasında fuar alanı hazırlandı, konferanslar, paneller ve atölyeler düzenlendi. Her sene ayrı bir takım yıldızı etkinliğin teması olarak seçilir ve etkinlik bu takım yıldızına adanır. Bu sene tema olarak Orion takımyıldızı seçildi. Salon ve fuar alanı temaya uygun olarak dekore edildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 14:51
YORUM EKLE