banner114

GTÜ'de Vakıf garabeti!

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muhammed Hasan Aslan, GTÜ Vakfı’ndan yararlanamamaktan dem vurdu.

GTÜ'de Vakıf garabeti!

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muhammed Hasan Aslan, GTÜ Vakfı’ndan yararlanamamaktan dem vurdu. Üniversite’nin fiziki altyapısının ve insan kaynaklarının güçlendirilmesi ve gelişiminin sürekliliği açısından yönlendirici bir araç ve destek sağlanması amacıyla 2016 yılında kurulan Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı’nın Başkanlığını eski Rektör ve Aselsan Yönetim Kurulu başkanı Prof.Dr.Haluk Görgün, yönetim kurulu üyeliklerini ise Nail Çiler, Vahit Yıldırım, Celal Kaya ve Ayhan Zeytinoğlu yapıyor. Mütevelli heyetinde Gebze’nin önde gelen isimlerinin yer aldığı Vakıf’da GTÜ’yü temsilen ise kimse bulunmuyor. Vakıf Başkanı Haluk Görgün, GTÜ’de ki görevinden ayrılmasına rağmen vakıfta ki görevine devam ediyor. Ancak, çift başlılık mevcut Üniversite yönetiminin elini kolunu bağlamış durumda.

TAM BİR GARABET YAŞANIYOR

Vakıftan istifade edemediklerini belirten Rektör Prof.Dr. Muhammed Hasan Aslan, yaşanan garabete dikkati çekti. Sıkıntının rakamlara da yansıdığını ifade eden Aslan, bu nedenle burs oranının düştüğüne dikkati çekti. Gebze’de bulunmayan bir kişinin Vakfın başkanlığını yürütmesi, rutin toplantıların ne kadar zamanda yapıldığı sorusunu akıllara getirirken, mevcut sistem nedeniyle Rektör Aslan da hiçbir talep de bulunamıyor. Bu nedenle Rektör kişilerin değil, kurumların Vakıfta temsil etmesi gerektiğini, görev süresi dolanların ayrılması gerektiğini belirtti. Sadece Gebze ve Kocaeli’nin değil, Kocaeli’nin markası GTÜ’nün vakıftan istifade edememesi tam bir skandal olarak değerlendirildi.

GÖRGÜN’E KIRGIN MI?

Öte yandan Rektör Prof.Dr. Muhammed Aslan’ın eski Rektör Haluk Görgün’e kırgın olduğu da anlaşıldı. Görgün’ün ASELSAN Başkanı göreviyle 2 kez Üniversite’ye geldiğini ifade eden Aslan, buna rağmen devir teslimde bulunmadığını hatırlatarak, “Gönlüm isterdi ki Rektörlük görevini ondan devir alayım. Ama olmadı, gelmedi.”dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2020, 15:55
YORUM EKLE