banner114

Gebze’de 565 kişi başvuru yaptı

Gebze’de 565 kişi Nüfus Müdürlüğüne başvurarak, ad ve soyadı değişikliği yaptı.

Gebze’de 565 kişi başvuru yaptı

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile yürürlüğe giren söz konusu kanunla 5490 sayılı kanuna eklenen 8. Maddede ‘’kişinin iki yıl içerisinde yerleşim yerinin bulunduğu Nüfus Müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla; 21/06/1934 tarihli ve 2525 sayılı Soyadı Kanununun 3. Maddesine aykırı soyadları mahkeme kararı aranmaksızın il ve ilçe idare kurullarının vereceği kararla bir defaya mahsus değiştirileceğine dair kanunun yürürlüğe girmesinin ardından, Gebze’de ad ve soyadı mağduru olan 565 kişi bu haktan yararlanabilmek için Nüfus Müdürlüğüne akın etti.

Ad ve soyadı değişikliğine yoğun ilgi

Vatandaşlar yürürlüğe giren ad ve soyadı değişikliği için Nüfus Müdürlüğüne başvuruda bulundu. Yürürlükte bulunan esaslara dayanarak, başvuru da bulunan kişilerin isminde kayıt esnasında yapılan, yazım yanlışı ve imla hatası sebebiyle, yine aynı şekilde soyadı kötü anlam ifade eden ve bu durumdan mağdur olan 565 kişi yararlandı.

Kişinin dayanak belgesinde ve aile kütüğünde adında harf eksikliği bulunması nedeniyle il ve ilçe idare kuruluna başvurması ile bu eksiklik giderilmektedir. Örneğin adı kimlikte ‘Yasmin’ olarak yazılan bir vatandaş ismini ‘Yasemin’ olarak düzeltebiliyor. 2525 sayılı Soyadı Kanununda belirtilen, umumi edeplere uygun olmayan veya gülünç olan (Kalas, Sıçan, Top, Deli, Yalak vb.) soyadlarını değiştirme talebinde bulunabiliyor.

Haber: Ceylan Demir

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 20:38
YORUM EKLE