banner107

Gebze Çöp İhalesi'ni tartıştı!

Toplantıda son günlerde Gebze’de tartışmalara neden Çöp İhalesi gündeme geldi.

Gebze Çöp İhalesi'ni tartıştı!

Gebze Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis toplantısı Zinnur Büyükgöz tarafından gerçekleştirildi. Toplantıda son günlerde Gebze’de tartışmalara neden Çöp İhalesi gündeme geldi. CHP grubu söz konusu iddiaları meclise taşıyarak Başkan Büyükgöz’den bilgi istedi. CHP adına konuşan Meclis Üyesi Saide Arslan Çalışkan, “Belediyenin çöp ihalesi var. Bu konuda bir takım hesaplar yapılıp, değerinin üzerinde ihale edildiği söylemler ortaya atıldı. Biz de bu konuyu denetim komisyonunda gündeme getirmiştik. Bu konuda Belediye’den çalışma yapmak için evrak talep ettik ama cevap verilmedi. Ciddi teklifler de alarak bir çalışma yapıp, gerçek ihale bedelinin ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Bir heyet oluşturalım, bir problem varsa yada yoksa açıklansın.”dedi.

ACZİYET İÇİNDELER

CHP’nin çöp ihalesiyle ilgili sorusuna cevap veren Başkan Büyükgöz, sosyal medya aracılığıyla dillendirilen iddiaların acziyet olduğunu ve hesap bilmeden yapıldığına dikkati çekerek, “Bu konuda bir inceleme yaparız. Medyadaki ileri sürülen şekliyle konuyu değerlendirmek acziyettir. Teknik şartnamede ön görülen araç sayısı 43 gibi. Ancak bir çoğumuz farkındadır konteynerlar yer altına alınıyor. Hizmet kalitemiz sıfır atık Belediyesidir. Kocaeli’de bu belgeyi alan tek İlçeyiz. Bu konuda bir çok ödül ve tebrik aldık. Böyle bir yaklaşımdayken, Gebze halkının hizmet kalitesini yükseltmek için bir modeli ortaya koyma derdindeyken, 43 aracı 12 Milyona alırmışız. Bizim şu anda sahada 48 araç fiilen çalışıyor. Her aracın mutlaka yedeklenmesi olması lazım. Her aracın maliyeti 4 Milyon 800 Bin TL. Hizmet kalitesinin getirdiği sonuç bu. Piyasadaki ya da diğer belediyelerin kullandığı araçla hiçbir alakası yok bizim araçlarımızın. Sadece iki aracın bedeli 10 Milyon TL neredeyse. Bu araçların yakıt maliyeti, işçilerin maliyetleri yokmuş gibi yazıyorlar. Bu araçların her gün aynalarını kırıyorlar. Belediye aracı olsa biz karşılayacağız, ama firma kendisi karşılıyor. Mazot parasını firma karşılamak zorunda, benim öyle masrafım da yok.”dedi.  

VİCDANIMIZ RAHAT

Bu konuda vicdanının rahat olduğunu ifade eden Büyükgöz, “20 Milyon TL sadece bunun yakıt bedeli. 43 aracın bedeli nasıl 12 Milyon TL olur? Biz 67 Milyona kiraladık, aynı hizmeti bize yakın Kartal Belediyesi 104, Maltepe Belediyesi 86 Milyona alıyor.  Ben tutup da Kartal Belediyesine neden böyle diyemem. Şahıs olarak vicdanım rahat, bütün maddeleri tek tek inceledim. Bu konuda rahatız, vicdanımız rahat ve hesabını veremeyeceğimiz bir konu yok. Herkes bilsin ki bu bölgede en ekonomik değerlerle yapılan bir hizmet sınıfına ve kalitesine sahibiz. Hangi vicdan aksini kabul eder ki? Sadece 20 Milyon yakıt gideri olan bir işin başkasının cebine nasıl girer ve hangi vicdan bunu kabul eder.”diye konuştu.

UZAKTAN EĞİTİMDE SIKINTI VAR

 Uzaktan eğitimin başlamasıyla birlikte EBA erişiminde yaşanan sıkıntılar Meclisin gündemine geldi. Gebze bölgesinde halen daha bilgisayarı olmayan ve internete erişimde yaşanan sıkıntıya karşı CHP Grubu, Gebze Belediyesi’nin bu noktada çalışmasının olup olmadığını sordu. Başkan Büyükgöz tablet temini noktasında çalışma yaptıklarını ifade ederek, asıl sorunun internete erişimde yaşandığını açıkladı. Büyükgöz bu sorunu da seyyar internet ağıyla çözmeyi planladıklarını ifade etti.

TABLET BİLGİSAYAR TEMİNİ BAŞLADI

İhtiyaç sahibi ailelere tablet temini için çalışma başlattıklarını vurgulayan Büyükgöz, “Bilgisayar konusunda Milli Eğitimin çalışması var. Şu anda Valilikler ve Kaymakamlıklar aracılığıyla ihtiyaç sahibi öğrenciler için bilgisayar dağıtımı yapıyor, yapılmayan yerlere de önümüzdeki günlerde ulaştırılacak. Belediyemiz de bu noktada ihtiyacı olan öğrencilere elinden geldiğince bilgisayar ulaştırıyor. Bizde bu noktada satın alma yoluyla depomuzda bilgisayar alımı gerçekleştirdik, ihtiyaç olan yerlere erişimi sağlayacağız. Kimseyi sahipsiz ya da ilgisiz bırakmış değiliz.  Birkaç gün sonra bu noktada sıkıntı duyamayacaksınız.”dedi.

İNTERNET SORUNU YAŞANIYOR

Türk Telekomun alt yapıda yetersiz kaldığını belirten Başkan Büyükgöz, “Asıl sıkıntı şu anda internet erişiminde yaşanıyor. Telekomun yetersizliğinden dolayı sıkıntı yaşanıyor bu bölgede. Seyyar verici aracılığıyla bir çözüm arıyoruz. Dışarıdan alacağımız hizmet ile bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. Teknik görüşmeler devam ediyor. Her noktaya ulaşmayı bizlere garanti ederlerse çalışmayı başlatacağız. Arkadaşlarımız şu anda çalışma yapıyorlar. Her noktaya ulaşabiliyor ve internetsiz çocuk kalmıyorsa seyyar sistemi kuracağız.”diye konuştu. Öte yandan Meclis’de AK Parti İl kadın Kolları Başkanlığı’na seçilen Yasemin Özdemir’in İmar Komisyonundaki görevinden ayrılmasıyla yerine Hasan Özdemir seçildi. Ömür KAVRAN

YORUM EKLE