banner114

GEBKİM 7/24 havadan izleniyor!

Türkiye’de yılda yaklaşık 400 büyük fabrika yangını yaşanıyor.

GEBKİM 7/24 havadan izleniyor!

Bu yangınların önemli bir çoğunluğu sanayi üretiminin yoğunlaştığı Marmara Bölgesi’nde gerçekleşiyor. Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM, olası kazaların önüne geçebilmek, yangınlar büyümeden müdahale edebilmek için ‘acil müdahale yazılımını’ devreye alıyor. GEBKİM OSB’yi 7 gün 24 saat izleyecek insansız hava araçları (İHA) riskli bölgeleri gözlemleyerek tüm veriyi kurulacak GEBKİM Komuta Merkezi’nde toplayacak.
GEBKİM OSB 7/24 İZLENECEK
Avrupa Birliği ve Çalışma, Sosyal Güvenlik Bakanlığı destekli ‘acil müdahale yazılım’ projesi, ölçümlenebilir değerlerin tek bir noktadan izlenmesine ve anında ilgililere haber verilmesine olanak sağlıyor. Acil müdahale yazılımı ile OSB’de bulunan üretim tesisleri ve depolama sahaları 7 gün 24 saat gözlemlenerek kaza, yangın ya da üretimde sekteye uğratacak olumsuz bir durum GEBKİM Komuta Merkezi’ne iletilecek. Komuta Merkezi de anında yetkililere haber verebilecek.
İHA’LAR OSB İÇERİSİNDE DEVRİYE ATACAK
GEBKİM Komuta Merkezi’ne tam ve anında veri aktarılabilmesi için OSB üzerinde devriye atacak insansız hava araçlarından yararlanılacak. OSB içerisindeki riskli noktaları havadan gözlemleyecek İHA’lar, 7/24 yaşanabilecek tüm olumsuzlukları anında rapor edebilecek.
GEBKİM KOMUTA MERKEZİ KAMU KURULUŞLARI İLE İRTİBATTA
Tehlike anında otomatik olarak İtfaiye, AFAD, Sağlık Birimleri, Ulusal Zehir Merkezi gibi kamu kuruluşlarına haber veren sistem, fabrika yetkililerini de mobil uygulama üzerinden uyaracak. Böylece olası bir yangın ya da kaza durumuna anında müdahale gerçekleştirilebilecek.
SİSTEME DAİR EĞİTİMLER GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
Kurulumuna başlanan sistemin verimli çalışabilmesi için tüm GEBKİM ve katılımcı firma acil durum ekiplerinin temel ilk yardım, acil durum eğitimleri, yangın riski değerlendirmesi, kimyasal dökülme ve sızıntı, yangına müdahale gibi kimya sektöründe büyük önem arz eden eğitimleri alabilmesi için 12 eğitim başlığı ve 3 seminerden oluşan bir eğitim programı hazırlandı. 

YORUM EKLE