banner114

Derince’de Atıklar Komposta Dönüşüyor

Derince’de devam eden Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetimi Projesi kapsamında geride kalan dört aylık süreçte pazarlardan toplanan 135 ton gıda atığının komposta dönüşümü için gerekli işlemler yapıldı

Derince’de Atıklar Komposta Dönüşüyor

Türkiye’nin farklı illerinde uygulanan Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetimi Projesi geçtiğimiz yıl itibariyla kentimizde de hayata geçmişti. AK Parti Kocaeli Milletvekilli Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun öncülüğünde başlatılan projenin 2021 yılı Ekim ayı içerisinde gerçekleşen tanıtım toplantısına katılan Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, ilçe genelinde uygulamanın startını vermişti. 11 Ekim tarihi itibariyle çalışmaların başladığı Derince’de bugüne kadar geçen yaklaşık dört aylık süreçte pazarlardan toplanan 135 ton gıda atığının komposta dönüşümü için gerekli işlemler yapıldı. Atık yönetimi projesi kapsamında kompostun hazırlanması için aynı zamanda ilçede toplanıp yonga haline getirilen ağaç dalları da kullanılıyor. 
BAŞKAN AYGÜN YAKINDAN TAKİP EDİYOR
Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ün de önem vererek bizzat takip ettiği atık yönetimi projesinde ilçe genelinde bugüne dek önemli adımlar atıldı. Biyobozunur Atık Yönetimi projesi kapsamında Derince Belediyesi ekipleri her gün ilçede kurulan pazarlardan organik gıda atıklarını toplayarak, kompost gübreye dönüşümü için ayrıştırıyor. Daha sonra hazırlanan bir bölgede serilerek beklemeye alınan kompostların rutin olarak karıştırılıp havalandırma işlemi ile ısı düzeyleri kontrol altında tutuluyor. Atıklar olgunlaşıp kompost gübre haline gelince onarıcı olarak yeniden toprağa kazandırılacak. Bu uygulama ile bir yandan gıda israfının önüne geçilecek diğer taraftan ilçedeki çiftçiler desteklenmiş olacak.
 

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2022, 12:55
YORUM EKLE