banner107

Cumhurbaşkanlığı'ndan üniversite adaylarına 'Üni-Veri' hizmeti

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin yayınladığı Üni-Veri'ye göre, istihdam oranı en yüksek üç bölüm Pilotaj (yüzde 77 oranında), Eczacılık (yüzde 73 oranında), Fizyoterapi (yüzde 69 oranında). İş bulma süresi en kısa olan bölüm 4 ay 2 gün ile tekstil mühendisliği, ücretin en fazla olduğu bölüm ise Tıp.

Cumhurbaşkanlığı'ndan üniversite adaylarına 'Üni-Veri' hizmeti

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Üni-Veri adlı resmi internet sitesi üzerinden üniversite bölümlerinin istihdam oranları, iş bulma süreleri ile ilgili araştırma verilerini yayınladı.

Üni Veri adlı sitede yayınlanan çalışmanın amacı, üniversite adaylarına objektif bir şekilde bölümler arası kıyaslama yapmalarını sağlayarak rehberlik etmek. Çalışma kapsamında Türkiye’deki üniversitelerin bölüm bazında iş bulma süreleri, istihdam oranları, istihdam edilen alanın eğitim seviyesine ne kadar uygun olduğu (nitelik uyuşmazlığı) ve mezunların kamuda ne kadar istihdam edildiğine dair veriler açıklandı.

İSTİHDAM ORANLARI SAYISAL AĞIRLIKLI

Üni Veri'de yer alan bilgilere göre, istihdam oranlarında sayısal bölümlerin ağırlıkta olması dikkat çekiyor. İstihdam oranları sıralamasında ilk on dört bölüm fen ve matematik ağırlıklı puanları kapsıyor. Araştırmaya göre, istihdam oranı en yüksek üç bölüm şu şekilde sıralandı:

- Pilotaj (yüzde 77 oranında)

- Eczacılık (yüzde 73 oranında)

- Fizyoterapi (yüzde 69 oranında)

İş bulma süresi en kısa olan bölüm 4 ay 2 gün ile tekstil mühendisliği, ücretin en fazla olduğu bölüm ise tıp.

Aynı zamanda rehberlik öğretmenlerine de kılavuz niteliği oluşturacak olan bu araştırmanın sonuçlarında sağlık ve mühendislik alanlarının sosyal bilimlere kıyasla daha önde olduğu görülüyor.

'Üni-Veri'ye aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz 

https://univeri.cbiko.gov.tr/

YORUM EKLE