banner114

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. Yılı Töreni'nde konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

104 yıldır kalbimizde sönmeyen bir ocak gibi tütren Çanakkale... Davası davamız, sevdası sevdamız Çanakkale, kahramanlıkların diyarı Çanakkale, adına destanlar yazılan, anaların ağır genç kızların türkü yaktıkları Çanakkale seni gönülden selamlıyorum.

18 Mart şehitlerini anma günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104'üncü yıl vesilesiyle sizlerle birlikte olmanın mutluluğu içindeyim. Bin yıldır istiklal ve istikbalimiz için, toprağa girmiş yüz binlerce şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Çanakkale Savaşı'nı savaşlardan biri sananın bu topraklarla bu milletle ilgisi yok demektir. Çanakkale'yi ruhunun derinlikleriyle yaşatmayan kimsenin bu milletle ilgili tek bir cümle kurmaya hakkı yoktur. Selçuklu'nun anlamını da bilmez. Bursa'da, Edirne'de verilen mücadelenin anlamını bilmeyen İstanbul'un fethini kavramayamaz.

Çanakkale'yi hazmedemeyen, istiklal harbimizin kodlarını da çözemez. Ömrünün son döneminde, "İstiklal Marşı, yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı?" diye soran dostuna Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın diyerek cevap vermiştir. Biz de diyoruz ki, Allah bir daha bu milleti Çanakkale'deki gibi bir imtihana tabi tutmasın. Şayet, bir daha böyle bir savaş çıkarsa Çanakkale'nin denizini de topraklarını da o düşmanlara mezar etmekten asla çekinmeyiz.

Suriye sınırımızı taciz ederek burada bir terör koridoru kurmaya çalışıyorlar. Kıbrıs'ta, Doğu Akdeniz'de haklarımıza tecavüz etmeye kalkarak bunu sınıyorlar. Ege'de bizi kendi kıyılarımıza hapsedip denize ayak basamaz hale getirmeye çalışarak bizi sınıyorlar. Ülkemizde sokaklarımızı karıştırarak, karanlık ittifaklar kurarak, ekonmimize saldırarak, milletimizin lokmasına göz dikere bizi sınıyorlar. Yeni Zelanda'da verdikleri mesajla bizi sınıyorlar.

104 yıl sonra bir kez daha sesleniyor ve diyoruz ki, mesajınızı aldık. Hisleriniz de niyetinizi de anladık. Kininizin, nefretinizin canlı olduğunu anladık. Bir teröristin ortaya çıkmak suretiyle 50 Müslüman'ı öldürmesinin de ne olduğunu anladık. Yaşadığımız toprakları da, aldığımız nefesi de bize çok gördüğünüzü anladık. Anadolu Yakası'ndan Avrupa Yakası'na geçemeyeceksiniz tehdidini manifestosunda belirten tehdidi de anladık. Biz buradayız, biz Çanakkale'deyiz. İstanbul'u Konstantinopol yapamayacaksınız.

Dedeleriniz geldiler, burada olduğumuzu gördüler. Sonra da kimi ayakları üzerinde, kimi tabutla geri döndüler. Şayet aynı niyetle geleceksiniz, sizleri de bekleriz. Sizi de dedeleriniz gibi uğurlayacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.

Dostça gelirseniz sizi ağırlayacaklar, düşmanca gelirseniz ona göre muamele edecekler. Tıpkı çukur eylemleriyle ülkemize kafa tutmaya çalışan teröristlere yaptığımız gibi hepinizi ayak bastığınız yere gömecekler.

YORUM EKLE