banner114

Covid İletişim Merkezi 7/24 hizmette

Kocaeli’de koronavirüs hastası ve temaslı kişilere yönelik olarak İzmit ve Gebze ilçelerinde kurulan iletişim merkezinde 10’u hekim olmak üzere toplam 85 sağlık çalışanı özveriyle görev yapıyor.

Covid İletişim Merkezi 7/24 hizmette

Kocaeli’de koronavirüs hastası ve temaslı kişilere yönelik olarak İzmit ve Gebze ilçelerinde kurulan iletişim merkezinde 10’u hekim olmak üzere toplam 85 sağlık çalışanı özveriyle görev yapıyor. Türkiye’de sadece belirli illerde bulunan ve ilimizde Eylül ayından itibaren gece gündüz 7/24 hizmet veren iletişim ve çağrı merkezine 0262 550 50 85 ve 86 numaralı telefon numaraları üzerinden ulaşılabiliyor.

PEHLEVAN’DAN DEĞERLENDİRME

Geçtiğimiz günlerde Covid İletişim Merkezini ziyaret eden Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Yüksel Pehlevan, merkezde yapılan çalışmaları ve genel işleyişi yerinde kontrol etti ve bir takım değerlendirmelerde bulundu.  Çağrı merkezi operatörleriyle ile vatandaşların diyaloglarını yakından inceleme fırsatı bulan Pehlevan, önemli gördüğü konularda ise yetkililere çeşitli notlar aldırdı. Değerlendirmelerde Pehlevan’a Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. Mürsel Durmaz ve Çağrı Merkezi Koordinatörü Dr. Nurullah Ege eşlik etti.

ZİYARET SONRASI BİLGİLENDİRME

Ziyaret sonrası,  merkezde sunulan hizmetler hakkında bilgilendirmelerde bulunan Pehlevan, Covid-19 iletişim ve çağrı merkezinde pozitif ve temaslı kişilere yönelik bilgilendirme, rapor yazımı, ilaç tedariği, hastane ve eve ulaşımlarının sağlanması, koronavirüs testi yapılması, sınav ve il dışı izni, adres değiştirme,  evde sağlık hizmeti ve sosyal destek gibi konularda çeşitli hizmetler verildiğini aktardı.

24 GÜNDE 36 BİN ÇAĞRI

Aralık ayı itibariyle her iki çağrı merkezinde toplam 35 bin 281 çağrıya cevap verildiğini söyleyen Pehlevan “Operatörlerimiz,  çağrı karşılamanın yanında ayrıca evde ve izolasyonda olan koronavirüs hastaları ve temaslı kişileri arayıp sağlık durumları, ilaç kullanım durumu veya başka şikâyetlerinin olup olmadığını da sorgulayarak izlem takibi yapıyorlar. Yapılan aramalarda vatandaşlarımız tarafından en fazla koronavirüs ve izolasyon süreci ile ilgili bilgi, istirahat raporu, PCR testi,  muayene için hastaneye transfer, evde sağlık hizmeti ve kendi araçları ile hastaneye gitme izni talep edilmekte.

 “LÜTFEN GEREKSİZ YERE MEŞGUL ETMEYELİM”

Sonuç olarak çağrı merkezimiz sadece çağrı karşılamak değil gelen çağrılardaki taleplerin ilgili olduğu kurumlar ile bağlantıya geçip işleri kolaylaştırmak ve hastalarımıza en güzel hizmetleri vermek için çaba harcamaktadır. Çağrı merkezlerimiz sadece Covid pozitif ve temaslı olan kişilere hizmet vermektedir. Bu önemli hizmetin aksamaması için Covid pozitif ve temaslı olmayan vatandaşlarımızdan çağrı merkezini gereksiz yere meşgul etmemelerini rica ediyoruz” dedi.

YORUM EKLE