banner114

Çiler, Kapıköy Gümrük Kapısı açılışında

Ticaret Bakanlığı ile TOBB/GTİ A.Ş. işbirliğinde Yap-İşlet-Devret Modeli ile 100 milyon liranın üzerinde yatırımla tamamlanan Kapıköy Gümrük Kapısı, Van’da düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Çiler, Kapıköy Gümrük Kapısı açılışında

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı Rifat Hİsarcıklıoğlu’nun katıldığı açılış törenine Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler’de , TOBB Ticaret Odaları Konsey üyesi olması ve TOBB Başkanının daveti üzerine törene katıldı.

TÜRKİYE VE İRAN ARASINDA TİCARİ KÖPRÜ

Daha önce 18 dönüm sahada sadece yolcu ve küçük araçlara hizmet veren söz Kapıköy Sınır Kapısı, yenileme çalışmalarıyla genişletilerek 70 dönümlük alanda hizmet vermesi sağlandı. Yaklaşık 14 bin metrekare kapalı alana sahip yeni gümrük tesislerinde; idari ve ticari binalar, arama hangarı, kaçak eşya ambarı, teknik bina, 3 giriş-3 çıkış olmak üzere toplam 6 adet muayene peronu, yaya yolu ve yolcu salonları inşa edildi.Van’a 90 km uzaklıkta bulunan ve İran’a açılan Kapıköy Sınır Kapısı, Van ile İran’ın Hoy şehirlerini bağlayarak, bölge ticaretinin artmasına da katkıda bulunacak. Kapıköy Sınır Kapısı’nda 3 adet giriş, 3 adet çıkış peronu bulunacaktır. Ayrıca sahanın hemen yanında gümrük lojmanları da inşa edilecektir.

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ DEVREDE

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada Van'ı ve Türkiye'yi, İran'a ve Asya'ya daha güçlü şekilde bağlayacak önemli bir adım attıklarını belirterek, ticaretin rotasını yeniden bu coğrafyaya çevirmeyi hedeflediklerini söyledi. Kara gümrük kapılarını yap-işlet-devret modeliyle modernize etmeye başladıklarına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, "Devlete tek kuruş maliyet yüklemedik. Daha etkin ve hacimli çalışan kapılar sayesinde, devletin vergi gelirleri katlanarak arttı. Bugüne kadar 10 sınır kapısını en ileri teknolojiyi kullanarak tamamen yeniledik ve ülkemize kazandırdık. Modernize ettiğimiz kapılarda, bekleme süreleri yarı yarıya azaldı, geçiş hacmi 4 katına çıktı. Bütün bunlar için, oda ve borsa camiası olarak 1 milyar 390 milyon liralık yatırım yaptık." dedi. 


 

YORUM EKLE