banner114

Büyükakın: Krizleri fırsata çeviriyoruz

‘Kocaeli Markası’nın çerçevesi ve potansiyeli  bugün düzenlenen ‘Kocaeli Turizm Şurası ve Çalıştayı’ ile ortaya koyuldu. Şurada konuşan Büyükakın, “Biz müsilaj problemini bir fırsata çeviriyoruz. Yeniden düşünmeyi başarıyoruz. Birlikte hareket etmemiz gerektiğini gördük” dedi.

Büyükakın: Krizleri fırsata çeviriyoruz

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan ŞURA Kent Politikaları ve Araştırmaları Merkezi öncülüğünde yapılan çalıştay Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Çalıştaya Kocaeli Valiliği, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Sanayi Odası, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Kocaeli Kent Konseyi  ve diğer STK’ların temsilcileri katıldı. ŞURA Kent Politikaları ve Araştırmaları Merkezi, bilim dünyası, yönetim kadroları ve halkın katılımıyla buluşan ortak aklı Kocaeli Markası için bir araya getirmeyi hedefliyor. Böylelikle Kocaeli’nin gelişmesi, markalaşması ve akıllı ve mutlu şehir olabilmesi için uygulanabilir politikalar oluşturulacak.

KOCAELİ MARKA KİMLİĞİNİN ÇERÇEVESİ BELİRLENECEK

Çalışma kapsamında; hedef, strateji ve uygulama araçları ile Kocaeli marka kimliğinin çerçevesi belirlenerek kentin turizm potansiyelini her yönüyle ortaya çıkarılacak. Merkez bünyesinde; Kültür-Sanat-Turizm Politika Kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu, Gençlik-Spor- Eğitim Politika Kurulu, Bilim-Teknoloji-İnovasyon Politika Kurulu, Çevre-Şehircilik Politika Kurulu, Sivil Toplum-Katılımcı Yönetim-Medya Politika Kurulu ve Sanayi-Ekonomi-İstihdam Politika Kurulu olmak üzere 7 farklı alanda politika kurulu bulunuyor.

ORTAK AKILLA YAPILACAK

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Ne yapmaya çalıştığımız aslında belli. Bir turizm Master planı hazırlıyoruz. Bundan sonra yapacağımız adımlarda yol haritamızı belirleyecek. Olması gereken herkes burada. Katılımcı bir şekilde ilerliyor. Ortak akılla çalışıyoruz. Ortak akıl konusundaki bazen ciddi eleştiriler yapılır. Ortak akıl aynı zamanda istişare aklıdır. Farklı farklı fikirlerin birbirini tetiklemesi söz konusudur. Hazırlayacağımız turizm Master planına altlık teşkil etsin diye kentin çeşitli paydaşları bir araya geldi. Sizlerden bilgiler alınacak. Böyle bir şuranın yapılması çok kıymetli” ifadelerini kullandı.

MÜSİLAJ PROBLEMİNİ FIRSATA ÇEVİRİYORUZ

Kocaeli hakkında oluşan algılardan bahseden Büyükakın, “Kocaeli'de turizm mi olur, Kocaeli sanayi kenti, gri bir kent, kokan bir kent diyenler var. Ben tam da bu tür şeylerin üstüne gitmeyi severim. Evet müsilaj bir tehdit. Aslında her tehdit beraberinde bir fırsatla geliyor. Biz müsilaj problemini bir fırsata çeviriyoruz. Yeniden düşünmeyi başarıyoruz. Birlikte hareket etmemiz gerektiğini gördük. Marmara'da sadece Kocaeli büyükşehir Belediyesi'nin tek başına tedbir alması yeterli olmuyor. Kocaeli'nin bundan sonra alacağı yolla ilgilide yeniden düşünmek ve birlikte hareket etmeyi öğrenmemiz gerekir.  Turizmle ilgili sadece valilik çalışsa yeterli olur mu, olmaz. Belediyelerinde özel sektöründe ortak akılla çalışması gerekir” diye konuştu.

KİRLİ ŞEHİR ALGISI VAR

Büyükakın sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi: Kocaeliyle ilgili olgudan ziyade bir algı sorunu var. Kocaeli kirli bir şehir algısı vardı. Ama onun üzerinden çok sular aktı. Biz sanayi için yüzölçümümüzün sadece bir buçuğunu kullanıyoruz. İki bin 517 kilometre doğal parkurumuz var. Kartepemizde muhteşem destinasyonlar var, yine aynı şekilde Kandıra'da da. Gebze dediğimizde hep sanayi aklımıza geliyor. Kartaca, Ballı Kayalar, Fatih'in Otağı Gebze'de. Ballı Kayalar başlı başına bir turistik destinasyon. Yine körfeze baktığımda her türlü su sporlarının yapıldığı bir yer görüyorum. Doğa sporlarına elverişli bir coğrafya görüyorum. Ve buna inanıyorum sadece bir hayalden bahsetmiyorum.

HAYALLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRECEK KAYNAĞIMIZ VAR

Bizim hayallarimizi gerçekleştirecek kaynağımız var. Bu kent endüstrinin başkenti ve ilerleme için kaynak ayırabilen bir kent. Evet tehditler var, bu kentten her gün 200 bin kamyon geçiyor. Ama bu düzenlemeyi yapacak insan kaynağı olan bir kent. Kocaeli'nin geleceğini çocuklarınız için düşünmenizi istiyorum. Kocaeli'nin geleceği için buraya gelen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Buda yapılan çalışmadan çok güzel fikirlerin çıkacağına inanıyorum.

KOCAELİ TÜRKİYE’NİN BEŞTE BİRİ

Büyükakından sonra söz alan ve Kocaeli hakkında yapılan çalışmalardan bahseden Vali Seddar Yavuz şu ifadelere yer verdi: “Bilim sanayi ve şehri ve başkenti, dolayısıyla tek başına Kocaeli gümrükleri ve limanları Türkiye’nin beşte biri. Bu bize başka bir pencere daha açıyor. Bu şehrin diğer alanlarda da farklı vizyonlarda devam edebilmesi elbette daha kolaydır. Şuan 111 fabrika bacasını anlık olarak kontrol ediyoruz. Kimyasal arıtması olmayan OSB yok. Bu şehirde bulunan bütün vidanşörlerin tamamı çipli anlık olarak takip ediyoruz. Çeşitli kurumlar Kocaeli'nin havasının çok kirli olduğunu iddia ediyorlar. Yapılan çalışmalar hava kalitemiz birçok şehirden daha iyi olduğunu gösteriyor. Yapmamız gereken bu algıları yok etmek.

ŞEHİRLER MARKALAŞIYOR

Biliyoruz ki şehirler markalaşıyor.  İstanbul gibi milyonluk bir şehrin insanını turizm faaliyetlerinde bulunacağı tarihi kültürel değerleri olan Kocaeli'de ağırlayacağız. Böylesine potansiyel olan bir yerde turizm faaliyetleri geliştirilebilir. Hizmet sektöründe şehir olarak istediğimiz yerde değiliz. Bilim ve teknoloji alanında Kocaeli'de yeni bir paket açılabilir. Bugün şuaradan daha farklı, kamu otoritesini zorlayacak yaklaşımlar çıkmasını umuyorum. Eğer biz Kocaeli olarak gelinen geçilen, akşam terk edilecek şehir vizyonundan çıkıp kalıcı bir şehir olma yolunda çalışmalar yapmazsak başarılı olamayız. Kendimizi iyi tanıtarak sorunlarımızı da bilerek daha iyi bir noktaya gelebiliriz. Yaptığımız bütün tanıtımlar insanların mutlu olmasına bağlı. Gittim gördüm beğendim reklamı en önemli reklamdır. Kocaeli olarak kendimize güveniyoruz. Kocaeli ilkleri başarmış bir şehir. Yarında başaracak. Tüm STK’larımızla el ele güzel işler başarabiliriz.

YORUM EKLE