banner114

Akif'in en kıymetli hediyesi

Bağımsız Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır, 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Çakır, mesajında bu eşsiz eseri hiçbir karşılık beklemeden Türk milletine hediye eden Mehmet Âkif Ersoy’u saygı ve rahmetle andı.

Akif'in en kıymetli hediyesi

Bağımsız Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır, Milli Şair Mehmet Âkif Ersoy tarafından kaleme alınarak kahraman ordumuza ithaf edilen ve 12 Mart 1921 tarihinde kabul edilen İstiklâl Marşı'nın kabulünün 98'inci yılı nedeniyle yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi; "Büyük şair Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklâl Marşı, dünyadaki en haklı, en kutsal savaşlardan birini, sömürgeciliğe karşı verilmiş ilk kurtuluş savaşını, milli haykırışı, direnişi ve heyecanı anlatan eşsiz bir eserdir. Mehmet Akif, güçlü anlatımıyla seçkin bir eser oluşturmuş, özlü dizeleriyle milletimizin, ülkesine yönelen tehditlere kararlılıkla direneceğini, bağımsızlığını şartlar ne olursa olsun koruyacağını dünyaya duyurmuştur. Merhum Akif’i hakkı ile anlak ona minnet borcunu ödemeyi gerektirir. Bu borcu ise onu okuyarak, anlayarak ve onu hissederek ancak ödeyebiliriz. İstiklal Marşı'mızın TBMM’de kabulünün 98’nci yılı nedeniyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve bu vatan uğruna can veren bütün şehitlerimizi ve gazi olan kahramanlarımızı şükran ve minnetle anıyorum."

Bağımsız Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır, mesajını Milli Şair Mehmet Âkif Ersoy'un şu sözleri ile sonlandırdı; "Binbir fecayi karşısında bunalan ruhların ıstıraplar içinde halas dakikalarını beklediği bir zamanda yazılan o marş, o günlerin kıymetli bir hatırasıdır. O şiir bir daha yazılmaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O, milletin malıdır. Benim millete karşı en kıymetli hediyem budur. Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın."

YORUM EKLE