banner114

4 mülteci işçi hayatını kaybetmişti! Skandal gelişme...

Çayırova’da 4 kişinin hayatını kaybettiği fabrika yangını ile bilirkişi raporu ortaya çıktı. Raporda, itfaiyenin daha önce yaptığı uyarılara uyulmadığı belirlendi.

4 mülteci işçi hayatını kaybetmişti! Skandal gelişme...

Çayırova’da bulunan Akpınar Tekstil fabrikasında yaşanan yangına ilişkin bilirkişi raporu tamamlandı. 4 mülteci işçinin yanarak hayatını kaybettiği fabrikadaki yangına ilişkin hazırlanan rapor, facianın göz göre göre geldiğini açığa çıkardı.  Raporda yer alan bilgilere göre, havalandırma sisteminde denetimlerde kontrolsüzlük olduğunu ve bu nedenle yangının çok hızlı bir şekilde yayıldığı belirlendi.

Heyet raporunda 1 ay öncesinde aynı yerde aynı sebepten ötürü yangın olduğunu belirtilerek, 3 ana vananın kapalı olduğu, hiçbir şekilde erken müdahale sisteminin bulunmadığı yer aldı. Yine raporda yer alan bilgilere göre, özellikle havalandırma sisteminde meydana gelen toz yangınları son derece hızla yayılan ve söz konusu materyalin cinsine bağlı olarak patlamalara neden olabilecek karakterde. Kapalı olan vanalar yağmurlama sisteminin çalışması engellemiş, ilgili aparatlardan kurtularak çökmesine neden olmuş. Alt katlardan başlayan yangın, üst katlara çıkarak kontrol edilemez hale gelmiş. Fabrikadaki yangın uyarı sistemi çalışmadığı ve bir de başka yere kiralandığı belirlendi.

Taşeron işçiler doldurulan fabrikada hiçbir işçiye de yangın eğitimi verilmemiş. Bunun yanında çalışma izni olmayan çok sayıda yabancı işçide fabrikada çalıştırılmış. Hayatını kaybeden mülteci işçilerin sigortasız çalıştırıldığının da bu raporda yer alırken, fabrika sahiplerinden Mahmut Genç, verdiği ifadede ustabaşı Mahmut Abdulal'ın bayram tatilinde olan fabrikaya mülteci işçileri tırdan malzeme indirmek için günü birlik getirdiğini öne sürdüğünü ve Mahmut Abdulal da 26 kişiyi iş yerine getirdiğini söylediği bilgisi yar aldı. Yangının oluşumunda kasıt unsurunun bulunmadığı ancak kazanın öngörülebilir ve alınacak önlemlerle önlenebilir bir kaza olduğu değerlendirildi.

YORUM EKLE