banner114

Albayrak'tan önemli açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında ortaya konulan hedefler doğrultusunda "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019"un detaylarını konuşuyor.

Albayrak'tan önemli açıklamalar

İşte, Bakan Albayrak'ın konuşmasından satır başları:

Ekonomi politikalarımız açısından önemli bir gündem için buradayız. Sözlerimin hemen başında birazdan açıklayacağımız paketin ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.

Ağustos ayından bugüne kadar, tüm bu geniş yelpazedeki STK'larımızın raporlarını da alarak bu çerçeveyi hazırlamayı düşünüyoruz. Ortaya koyacağımız vizyon ve izleyeceğimiz politikaları şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağımızı söyledik.

Ağustos ayında yeni ekonomik yaklaşımımızı paylaştık. O gün küresel gelişmeler ne olursa olsun ekonmimizi tüm sınamalardan etkilenmeden çıkacak tüm güçlü temeller üzerine yapacağımızı söyledik.

İstikrarlı paylaşım, güçlü toplum başlıklarında ekonomide güçlü dönüşüm hedeflerimize odaklandık. İhracat ve istihdamın odaklı olduğu, sürdürülebilir büyümeyi ve sıkı politikasıyla daha adaletli büyümeyi sizlerle paylaştık.

Yeni ekonomi programıyla kamuoyu ile paylaştık. Yeni ekonomi yaklaşımımızın prensiplerini 3 yıllık bir program haline getirdik. Yeni ekonomi yaklaşımımızda yeni ekonomik programımızda, yeni bir reform hareketini hayata geçireceğimizi ilan etmiştik. Bu yeni reformların ilanı için bir aradayız.

2018 yılında ortaya koyduğumuz bütçe disiplinimiz, sağladığımız başarılı dengelenme süreci, AK Parti'nin 17 yıllık başarılı ekonomik performansı bu adımları hayata geçireceğimizin en güçlü teminatıdır. 

Türkiye'nin, Türk toplumunun bir kez daha demokrasiye olan inancını ortaya koyduk. Tüm bu süreçler hukuk temelinde devam etmektedir. Bugün yüzde 52 oy oranı ile hem cum sistemi hem cmh itt vatandaşlarımızdan güçlü bir onay almıştır.

Türkiye'nin gündemi ekonmide reformdur ve büyük güçlü Türkiye ideraline kavuşmak için gerekli yapısal reformları hayata geçirmektir.

Bu zamana kadar teknik detay ve içeriği ile ilgili önemli çalışmalar yapıldı ve hayata geçirilmeye hazır hale getirildi.

Bu nedenle 2019 yılı sonuna kadar diyerek çok net bir tarih veriyoruz.

Reformların başında finansal sektör geliyor, onun altındaki de ilk başlık bankacılık sektörü olacak. Kamu bankalarına toplam 20 milyar TL Devlet İç Borçlanma Senedi verilecek.

Özel bankaların ihtiyaç halinde hazır tuttukları yeniden sermayelendirme planları çerçevesinde sermayeleri artırılacak. Dengelenme süreci boyunca temettü dağıtmanın ve yöneticilere yapılan nakdi prim ödemeleri sonlandırılacak.

Ulusal veri merkezi kurulacak. Kamu bankalarını bilançoları çok daha dirençli hale getirilecek. Özel bankalarımız yeniden sermayelendirme adımlarını zaten yürütüyorlar.

YORUM EKLE