banner114

Havacılık ve Uzay Zirvesi GTÜ’de yapıldı

İlki düzenlenen GTÜ Havacılık ve Uzay Zirvesi yerli ve yabancı katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Zirvede Haluk Bayraktar, TB3 SİHA’nın tasarımını ilk kez öğrenciler ile paylaştı.

Havacılık ve Uzay Zirvesi GTÜ’de yapıldı

Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) Havacılık ve Uzay Kulübü’nün 7-8-9 Mayıs tarihleri arasında düzenlediği Havacılık ve Uzay Zirvesionline ortamda ilk kez gerçekleştirildi. Zirveye yerli yabancı öğrencilerin yanı sıra, Dünya’nın en büyük İHA/SİHA üreticilerinden biri olan BAYKAR İnsansız Hava Aracı Sistemleri Şirketi Genel Müdürü Haluk Bayraktar, DeltaV Uzay Teknolojileri Şirketi Kurucu Başkanı Arif Karabeyoğlu, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım ve ISS Uçuş Kontrol Mühendisi Göktan Yılmaz katıldı.

Öğrenciler her biri alanında ses getirmiş konuklardan sorularına cevap alma fırsatı elde ettiler. Kulübün akademik danışmanı GTÜ Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.İlyas Kandemir zirvede yaptığı konuşmada gençleri havacılık ve uzay alanında sonuna kadar desteklediklerini vurgulayarak gelişen uzay teknolojilerinin önemine dikkat çekti. Zirvenin ilk oturumu Haluk Bayraktar ile başladı. Bir süredir üzerinde çalışıldığı bilinen TB3 SİHA’nın tasarımını ilk kez gösterdiğini söyleyerek katılımcılarla paylaştı.

ÖĞRENCİLERİN SORULARINI YANITLADI

 Öğrencilerden gelen soruları yanıtlayan Haluk Bayraktar staj değerlendirmesinde genel not ortalamasına bakmadıklarını belirtti. İkinci oturumda yer alan Arif Karabeyoğlu roketler hakkında yaptığı sunumdan sonra izleyicilerin sorularını yanıtladı. Üçüncü oturuma konuk olan Serdar Bey Türkiye’nin uzay programının amaçlarını ve çalışmalarını anlattı.Zirvenin son oturumunda ise Göktan Yıldırım Uzay istasyonları ve ISS hakkında yaptığı sunumdan sonra izleyicilerin sorularını yanıtlayarak, tavsiyelerde bulundur. Havacılık ve Uzay Zirvesi’nin her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilmesi düşünülüyor. Kaçıranlar ve tekrar izlemek isteyenler için zirvenin tamamı GTUHUK youtube kanalında yer almaktadır.

YORUM EKLE