banner114

GTÜ’de Mimar Sinan anıldı!

Her yıl Mimarlar Günü olarak da kutlanan 9 Nisan’da, Osmanlı Devleti’nin “Baş Mimar”ı Mimar Sinan ülke çapında düzenlenen çeşitli organizasyonlarla anılmaktadır.

GTÜ’de Mimar Sinan anıldı!

GTÜ Mimarlık Bölümü’nde de 9 Nisan Mimar Sinan’ı anma günü etkinlikleri kapsamında söyleşiler ve sergiler düzenlenmiştir. Küresel salgın dolayısıyla çevrimiçi olarak yürütülen etkinliklerden ilkinde 5 Nisan 2021 tarihinde Prof. Dr. Suphi Saatçi, ikincisinde 9 Nisan 2021 tarihinde Prof. Dr.  Jale Erzen konuk olarak katılmış ve Mimar Sinan’ı ve eserlerini anlatmışlardır.

DİJİTAL PLATFORMDA

Saatçi, “Mimar Sinan’ın İzinde” başlıklı konuşmasında Mimar Sinan’ın eserlerini ve özelliklerini derinlemesine analiz etmiş; Sinan’ın Osmanlı Mimarlığına getirdiği yenilikleri, yapım dönemlerini de vurgulayarak aktarmıştır. Erzen ise “Sinan Neden Modern?” başlıklı konuşması ile Sinan’ın her yaptığı yapıda kendini nasıl aştığını ve dönemi içindeki yenilikçi tavrını vurgulayarak bugünkü anlamda nasıl “modern mimar” olarak adlandırılabileceğini tartışmıştır. Mimar Sinan’ı Anma günleri çerçevesinde Mimarlık Bölümü tarafından düzenlenen bir diğer etkinlik de dijital platformda düzenlenen sergidir. Sergi kapsamında her sınıftan proje örnekleri ile çeşitli derslerde üretilen öğrenci çalışmaları izleyicilere sunulmuştur.

YORUM EKLE