banner107

Eğitim virüsün gölgesinde başladı

Pandemi nedeniyle 6 aydır kapalı olan eğitim yuvalarında ilk yüz yüze eğitim start aldı.

Eğitim virüsün gölgesinde başladı

TRT EBA, EBA ve canlı dersler kullanılarak uzaktan eğitim yoluyla 31 Ağustos'ta başlatılmıştı. Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uzaktan yürütülen yeni eğitim öğretim döneminde yüz yüze eğitim, anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflarda bugün başladı. Okullar da  yüz yüze eğitim, seyreltilmiş uygulamalarla anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflarda haftada bir gün olacak şekilde start aldı.

EĞİTİME SEKTE VURDU

Yeni eğitim dönemi okullarda buruk bir şekilde başladı. Korona Virüs salgını nedeniyle aileler çocuklarını okullarına tedirgin bir şekilde gönderdi. Maskeli bir şekilde okullara giden ve mesafeli bir şekilde derslere giren öğrenciler bir garip eğitim dönemini icra ettiler. Her ne kadar bugün ilk ders zili çalsada önümüzdeki dönemde neler olacağı ise bilinmiyor. Milli Eğitim Bakanlığı pandeminin seyrine göre bu yılı iptal da edebilir, yüz yüze gün sayısını da artırabilir. Pandeminin eğitimi sekteye uğratıp bir neslin okul başarısına darbe vurması en büyük üzüntü nedeni.

ZORUNLULUK YOK

Öte yandan Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek. Okul yönetimlerinin 21-25 Eylül haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar vereceği uyum programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30'ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, ilkokul 1'inci sınıflarda ise 30'ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10'ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak.

YORUM EKLE