banner114

Doğu Akdeniz Çalıştayı’nda iş birliği anlaşması!

GTÜ Rektörü Prof.Dr Muhammed Hasan Aslan, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ile "Akademik İş Birliği Protokolü" imzaladı.

Doğu Akdeniz Çalıştayı’nda iş birliği anlaşması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzaktan katılımlarıyla Uluslararası Üniversiteler Konseyi tarafından Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde “Doğu Akdeniz Çalıştayı” düzenlendi. Çalıştayda GTÜ Rektörü Prof.Dr Muhammed Hasan Aslan, etkinlik dolayısıyla Antalya'da bulunan Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ile "Akademik İş Birliği Protokolü" imzaladı.

Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Çalıştaya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Dışişleri Bakanı Muhammet Tâhir es-Siyâle, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan,(IUC)Yönetim Kurulu Başkanı ve GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Uluslararası Üniversiteler Konseyi Kurucu Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu, ulusal ve uluslararası alanda akademisyenler katıldı. Çalıştaya ayrıca KKTC Eski Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve Ürdün eski Başbakanı Avn Şevket el-Hasavni de uzaktan bağlantı yoluyla katıldı. Çalıştay sonunda yayımlanan 14 maddelik sonuç bildirgesinde çalıştayın en önemli çıktısının, Doğu Akdeniz’e kıyısı bulunan tüm ülkelerin iş birliği yapmalarının ve sorunların diplomasi yoluyla hakkaniyet temelinde çözülmesi için çaba harcamalarının önemini vurgulamak olduğu ifadeleri kullanıldı.

YORUM EKLE