banner114

Kocaeli'de 2. el araç alacaklar dikkat!

Kocaeli’de araba alacak vatandaşlar dikkat. Özellikle ikinci el araç alım satımıyla ilgili son dönemde sıklıkla gündeme gelen dolandırıcılık yöntemlerinden “kapora tokatçılığı”na karşı vatandaşları dikkatli olmaları yönünde uyarıyor.

Kocaeli'de 2. el araç alacaklar dikkat!

Son dönemde internet siteleri ve cep telefonu uygulamaları üzerinden yapılan özellikle ikinci el araç alım satımıyla ilgili farklı dolandırıcılık yöntemleri ikinci el araç piyasasındaki artışın da etkisiyle tekrar gündeme geldi. Bunlardan en fazla yaygın olanlarından biri olarak görülen ve sektörde “kapora tokatçılığı” olarak tabir edilen yöntemle vatandaşlar mağdur ediliyor. Vatandaşı mağdur eden dolandırıcılar, ilandaki araç için bir miktar kapora aldıktan sonra telefonları kapatırken, dolandırıcıların verdiği ilanlarda da bazı belirgin özellikler bulunuyor. Modeli yüksek, fiyatı ve kilometresi düşük araçlar kullanılıyor

ONLİNE ALIŞVERİŞLERDE
Online alışveriş sitelerine e-posta adresi ve cep telefonu ile kolayca kayıt yaptırabilen dolandırıcılar, ardından siteye sahte ilanları düşük fiyatlarla ekliyor. Söz konusu ilanlarda da çoğunlukla başka araçlara ait fotoğraflar ve bilgiler kullanılıyor. Yanıltıcı ve dikkati çekici ilan başlıklarıyla alıcıların ilgisini cezbeden dolandırıcılar, ilandaki araçları normal piyasanın çok altında fiyatla satışa çıkarıyor. Fiyat cazibesine kapılan alıcı ise ilandaki numarayı arayarak araçla ilgili detaylı bilgi almaya çalışıyor. Bundan sonraki süreçte ise “kapora tokatçısının” planı devreye giriyor.

İLANI KALDIRMAK İÇİN KAPORA İSTİYORLAR

Dolandırıcılar genellikle ilana çok fazla ilgi olduğu ve başka alıcıların da araçla ilgilendiği izlenimi veriyor. Daha sonra  alıcılara bir miktar kapora karşılığında ilanı yayından kaldırabileceğini belirtiyor. Kaporayı internet bankacılığı üzerinden aldıktan sonra ise telefonunu kapatarak ortadan kayboluyor. Daha sonra dolandırıldığını anlayan vatandaş ise polis merkezlerine ve tüketici derneklerine başvuru yaparak yardım istiyor.

UZMANLAR KAPARO DOLANDIRICILIĞI KONUSUNDA UYARIYOR

Güvenlik yetkilileri vatandaşları dolandırıcılara karşı uyarıyor.  Araç alışverişlerinde ödemelerin noterde yapılmasını tavsiye ediliyor. Yetkililer vatandaşların kapora karşılığı ilan kaldırmak isteyen kişilere itibar etmemeleri konusunda dikkatli olmalarını dile getiriyor.

YASAL DÜZENLEME ÇAĞRISI

İlandaki araç için bir miktar kapora aldıktan sonra telefonları kapatan dolandırıcılar vatandaşı mağdur ediyor. Araç satışlarının yapıldığı internet sitelerinin de sorumluluğu olması gerektiğine dikkat çeken tüketici birlikleri yasal düzenleme çağrısında bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 11:39
YORUM EKLE